Matter otrzymuje pierwszą aktualizację

Matter to nowy standard inteligentnego domu. Oficjalnie pojawił się jesienią ubiegłego roku, aby poprawić obsługę inteligentnych urządzeń domowych na różnych platformach. Teraz organizacja Connectivity Standards Alliance (CSA) – do której należy Apple – wprowadziła pierwszą aktualizację Matter. Aktualizacja przynosi ze sobą zmiany i ulepszenia, które mają ułatwić programistom rozpoczęcie pracy z Matter i ukończenie certyfikacji. Natomiast użytkownicy końcowi powinni mieć lepsze doświadczenia z urządzeniami zasilanymi bateryjnie.

CSA udostępniło wszystkie szczegóły dotyczące Matter 1.1 w poście na blogu.

Dzisiejsze wydanie Matter 1.1 jest wynikiem zbiorowego wysiłku setek firm i osób, które zebrały się jako członkowie Connectivity Standards Alliance i przyczyniły się do ciągłego postępu i sukcesu tej rozwijającej się technologii. Matter 1.1 tworzy ulepszoną ścieżkę rozwoju dla programistów i nowe doświadczenia użytkowników, przygotowując nas na kolejny etap podróży Matter.

Oto trzy główne zmiany w wersji 1.1:

  • Łatwiejsze rozpoczęcie pracy z Matter dla producentów urządzeń i deweloperów
  • Łatwiejsze certyfikowanie opracowanych produktów i szybsze dostarczanie ich użytkownikom
  • Ulepszona obsługa urządzeń zasilanych bateryjnie – ważna funkcja w wielu kategoriach inteligentnych domów.

Ulepszenia Matter dla użytkowników końcowych

Dla konsumentów Matter 1.1 poprawia obsługę urządzeń zasilanych bateryjnie lub urządzeń podłączanych sporadycznie (ICD).

Czasami nazywane „uśpionymi urządzeniami”, są to zazwyczaj urządzenia zasilane bateryjnie, takie jak czujniki kontaktu, ruchu i temperatury, a także zamki do drzwi i przełączniki, które muszą oszczędzać energię dla optymalnego działania i żywotności. Dodatkowe wsparcie zmniejsza prawdopodobieństwo, że urządzenie zostanie zgłoszone jako offline, gdy użytkownicy lub platformy wchodzą z nim w interakcję. Ulepszenia te oznaczają, że deweloperzy będą mogli łatwiej optymalizować swoje produkty i tworzyć lepsze doświadczenia użytkowników.

CSA podzieliło się również informacją, że do tej pory 1 135 urządzeń uzyskało certyfikat Matter, a 17 991 pobrało specyfikację.

Ulepszenia dla deweloperów

Po stronie deweloperów CSA twierdzi, że informacje zwrotne pomogły ukształtować wersję 1.1:

Wzięliśmy pod uwagę opinie i wnioski od członków i wczesnych deweloperów, a także dokonaliśmy wyjaśnień i uporządkowaliśmy specyfikację. Ułatwi to deweloperom zagłębienie się, zrozumienie i korzystanie ze specyfikacji. Deweloperom łatwiej jest również współtworzyć specyfikację Matter, dzięki lepszym wskazówkom dotyczącym zapewniania wsparcia dla nowych typów urządzeń.

Automatyzacja testów została ulepszona, aby ułatwić certyfikację produktów:

Nowe ulepszenia automatyzacji testowania ułatwiają producentom urządzeń wstępną kwalifikację ich produktów i sprawdzenie, czy przejdą one certyfikację. Jest to również ulepszenie dla autoryzowanych laboratoriów testowych (ATL) z ulepszoną automatyzacją, dzięki czemu testowanie jest bardziej wydajne i kompleksowe.

Nowy standard inteligentnego domu Matter ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Widać, że organizacja Connectivity Standards Alliance (CSA) pracuje nad rozwojem Matter, jednak czy przyjmie się na stałe i dla wszystkich?

macpretorians

Źródło: 9To5Mac

Leave a Reply