Matter 1.0 – nowy standard inteligentnego domu

Connectivity Standards Alliance, w skrócie CSA, oraz jego partnerzy Apple, Google, Amazon, Samsung, IKEA, Huawei, Signify i Co zainicjowali wczoraj uruchomienie Matter. Wersja 1.0 nowego Smart Home Standard Matter została oficjalnie wydana. Firmy, które oferują inteligentne urządzenia domowe, mają teraz wszystkie informacje potrzebne do zapoznania własnych urządzeń z nowym standardem. Między innymi Apple może wkrótce zintegrować Matter z HomeKit, Apple już położył podwaliny pod to z iOS 16.1.
Wraz z uruchomieniem Matter 1.0 rozpoczął się również program certyfikacji, a także dostępne są narzędzia i zestawy SDK.

Co to jest Matter?

Matter to standard Internetu Rzeczy, który łączy szeroką gamę urządzeń i platform pod jednym dachem i ma na celu poprawę interoperacyjności inteligentnych urządzeń między różnymi markami. Podczas gdy urządzenia HomeKit do tej pory były w stanie komunikować się tylko ze sobą, urządzenia z obsługą Matter będą również mogły komunikować się z innymi urządzeniami Google, Amazon i innych dostawców. Matter działa przez WiFi i Thread, z WiFi umożliwiając inteligentnym urządzeniom domowym komunikację z chmurą i Thread zapewniając energooszczędną i niezawodną sieć mesh.

Tobin Richardson, prezes i dyrektor generalny Connectivity Standards Alliance powiedział:

“To, co zaczęło się jako misja rozwikłania złożoności łączności, doprowadziło do powstania Matter, jednego globalnego protokołu opartego na protokole IP, który zasadniczo zmieni IoT (“Internet rzeczy”). To wydanie jest pierwszym krokiem w podróży, którą podejmuje nasza społeczność i branża, aby uczynić IoT łatwiejszym, bezpieczniejszym i bardziej wartościowym, bez względu na to, kim jesteś i gdzie mieszkasz. Przy ogólnoświatowym wsparciu dużych i małych firm, dzisiejsza premiera Matter 1.0 jest czymś więcej niż kamieniem milowym dla naszej organizacji i naszych członków; jest świętem tego, co jest możliwe.”

Poniżej film przedstawiający możliwości Matter 1.0.

macpretorians

Źródło: appgefahren

3 myśli na temat “Matter 1.0 – nowy standard inteligentnego domu

Leave a Reply