iPhone 15 Pro z układem A17 w procesie 3 nm

iPhone 15 Pro już niedługo ujrzy światło dzienne. Oczekuje się, że będzie on przez jakiś czas pierwszym i jedynym smartfonem, który będzie posiadał wykonany w procesie 3 nanometrów chip. The Information wyjaśnia, w jaki sposób będzie działać nieujawniona umowa między Apple i TSMC, która pomoże wprowadzić na rynek najnowocześniejszy układ A17.

iPhone 15 Pro

iPhone 15 Pro chroniony specjalną umową

Według raportu, Apple i firma produkująca chipy zawarły specjalną umowę, która nakłada na TSMC koszty wadliwych sztuk wyprodukowanych podczas produkcji A17. Innym warunkiem umowy jest to, że TSMC będzie produkował wyłącznie chipy 3 nm dla Apple przez około pierwszy rok nowego procesu produkcyjnego.

Umowa ta podobno pozwala Apple zaoszczędzić miliardy dolarów na kosztach związanych z dopracowaniem nowego procesu produkcyjnego. Natomiast TSMC zarabia wystarczająco dużo od Apple jako swojego największego klienta, że może sobie pozwolić na wzięcie na siebie kosztów produkcji wadliwych chipów.

Wydajność 3-nanometrowego procesu produkcji chipów TSMC odnotował wydajność na poziomie od 70% do 80%. Oznacza to, że aż 1 na 5 chipów wyprodukowanych w nowym procesie jest wadliwy, ale Apple nie musi płacić za ten towar.

Podsumowując: fakt, że Apple jest największym klientem TSMC, pomaga producentowi iPhone’a wyprzedzić konkurencję, jednocześnie oszczędzając miliardy dolarów.

Oczekuje się, że Apple zaprezentuje iPhone’a 15 i iPhone’a 15 Pro około 13 września. Tylko iPhone 15 Pro będzie wyposażony w nowy układ A17.

macpretorians

Źródło: 9To5Mac

Jedna myśl na temat “iPhone 15 Pro z układem A17 w procesie 3 nm

Leave a Reply