Gurman: sideloading iOS 17 pojawi się tylko w UE

Wszyscy już czekają na czerwcową konferencję Apple. O tym, co najprawdopodobniej zobaczymy w podczas WWDC 2023 pisałem już wcześniej. Wśród wielu nowości jest jeden temat, który poważnie narusza dotychczasowe środowisko Apple. System iOS 17 najprawdopodobniej przyniesie ze sobą sideloading, czyli możliwość instalowania aplikacji z innych źródeł niż App Store. Nakaz otworzenia się Apple na aplikacje zewnętrzne wymusiła Unia Europejska swoimi regulacjami, a tzw. Digital Markets Act (DMA) ma zapewnić, że sprawy w obszarze rynków cyfrowych są bardziej sprawiedliwe. Jednak Mark Gurman w podcaście MacRumors wyjaśnił, że sideloading będzie dostępny tylko dla użytkowników iPhone’ów lub iPadów w UE, a nie na całym świecie.

USA bez sideloading

Mark Gurman po raz pierwszy poinformował o planach Apple i otwarcia iPhone’a dla zewnętrznych sklepów z aplikacjami w grudniu. Tak jak wspomniałem Apple zostało do tego zmuszone przez regulacje UE, tak samo jak w przypadku USB-C.

Jednak czy Apple pragnie pozbyć się zupełnie kontroli nad swoim produktem? Z pewnością nie. Od zawsze firma była szanowana za to, że hardware i software pochodzi od tego samego producenta a aplikacje są dobrze kontrolowane pod względem bezpieczeństwa.

Według Gurmana oznacza to, że sideloading iOS 17 będzie dostępny tylko w krajach, w których obowiązuje DMA – co obejmuje tylko UE. Gurman podejrzewa nawet, że Apple może bagatelizować sideloading w iOS 17 do tego stopnia, że nie zostanie on nawet ogłoszony na WWDC.

Jeśli chodzi o to, jak Apple może wdrożyć sideloading w UE, Gurman spekuluje, że firma prawdopodobnie pobierze opłatę za udział w programie i wykorzysta jakiś proces oparty na profilu konfiguracyjnym.

„Będzie jakiś proces weryfikacji, nawet jeśli te aplikacje są instalowane poza App Store” – mówi Gurman.

Jestem bardzo ciekawy czy takim samą drogą pójdzie Apple jeśli chodzi o złącze USB-C. Wprawdzie Europa jest bardzo ważna, ale to nie tu Apple posiada najwięcej klientów.

macpretorians

Źródło: macerkopf

Leave a Reply