Apple musi otworzyć App Store

Apple najwyraźniej przygotowuje się do otwarcia App Store. W ramach iOS 17 użytkownicy będą mogli po raz pierwszy pobrać i zainstalować aplikacje z alternatywnego sklepu.

Gurman: Apple przygotowuje się do otwarcia App Store

W miniony weekend Mark Gurman z Bloomberga opublikował najnowsze wydanie swojego newslettera PowerOn. Omówił w nim różne aspekty dotyczące urządzeń przed zbliżającą się konferencją WWDC 2023. W tym kontekście poruszył również temat iOS 17 i otwarcia App Store. Czy Apple umożliwi tak zwany „sideloading” wraz z nadchodzącą aktualizacją iOS?

Gurman pisze:

iOS 17 narobi szumu poza WWDC. Apple pracuje nad zmianą swojego oprogramowania, aby otworzyć iPhone’a na sideloading – pobieranie aplikacji poza oficjalnym sklepem – w celu spełnienia nowych europejskich regulacji do przyszłego roku”.

Decyzja ze strony Apple o otwarciu App Store nie jest dobrowolna i wyraźnie kłóci się z tym, czego firma trzymała się od początku swojego istnienia: ścisła kontrola hardware i software. Unia Europejska wprowadziła nowe regulacje, a tzw. Digital Markets Act (DMA) ma zapewnić, że sprawy w obszarze rynków cyfrowych są bardziej sprawiedliwe. Właśnie na podstawie tej regulacji prawdopodobnie Apple będzie musiało otworzyć swój App Store i pozwolić użytkownikom z innych źródeł na instalowanie swoich aplikacji na iPhone. Jednocześnie oznaczałoby to, że deweloperzy nie musieliby już płacić Apple 15 do 30 procent opłat. Inne pytanie, które się nasuwa, to czy Apple otworzy App Store wszędzie, czy tylko w Europie?

Moim zdaniem jest to jedna z najgorszych sytuacji w ostatnim czasie. App Store jest miejscem, gdzie trafiają sprawdzone aplikacje. Ochrona danych i bezpieczeństwo jest tutaj przestrzegane. „Wolna amerykanka”, którą wymusza Unia Europejska, podważa te wszystkie zasady, którymi do tej pory kierowało się Apple tworząc swoje produkty i zaopatrując je w odpowiedni software. Nie da się moim zdaniem uniknąć złośliwego oprogramowania czy nieuczciwych aplikacji, które z pewnością będą istniały w alternatywnych sklepach.

A to tylko po to, aby deweloperzy nie płacili opłaty 15-30. procentowej. A co z nami, użytkownikami? Czy nasze bezpieczeństwo nie jest ważne?

macpretorians

Źródło: macerkopf

Jedna myśl na temat “Apple musi otworzyć App Store

Leave a Reply