Gurman: Apple już niedługo przedstawi 15 calowego MacBooka Air

Od pewnego czasu utrzymuje się plotka, że Apple pracuje nad 15-calowym MacBookiem Air. Teraz całość wydaje się być coraz bardziej konkretna. Mark Gurman z Bloomberga twierdzi, że pierwszy 15-calowy MacBook Air z chipem M2 pojawił się niedawno w protokołach deweloperskich. Może to oznaczać, że urządzenie zostanie zapowiedziane w najbliższych tygodniach – prawdopodobnie na WWDC 2023 w czerwcu.

Niedawny raport pokazuje, że nowy 15-calowy MacBook Air ma 8-rdzeniowy procesor, 10-rdzeniowy procesor graficzny i 8 GB pamięci RAM – podobnie jak układ M2. Rozdzielczość ekranu testowanego laptopa – o nazwie kodowej „Mac 15,3″ – jest równa rozdzielczości 14-calowego MacBooka Pro z wyższej półki. Oznaczałoby to, że większy Air działałby w tej samej rozdzielczości co MacBook Pro, ale z nieco mniejszą ostrością. Takie podejście jest zgodne z tym, jak Apple różnicowało swoje laptopy konsumenckie i pro w przeszłości.

Apple rozpoczął testowanie nowych urządzeń z aplikacjami innych firm z App Store w celu potwierdzenia ich zgodności. To niezbędny krok w okresie poprzedzającym uruchomienie nowego urządzenia. Także wszystko wskazuje na to, że już niedługo nowy MacBook zostanie zaprezentowany światu.

MacBook Air M2

15-calowy MacBook Air ma uratować sprzedaż dla Apple

Apple liczy na to, że nowe urządzenia zachęcą konsumentów do zakupu. Przypomnijmy, że firma ma za sobą najgorszy kwartał sprzedaży Maca po 2000r. Według IDC sprzedaż spadła o ponad 40% w pierwszym kwartale. Tak dużego spadku nie ma żadna inna firma. Oczywiście powodem jest gwałtowne spowolnienie na całym świecie. Jednak tak dużego spadku w sprzedaży Apple można upatrywać w wielu innych czynnikach. Jednym z nich jest fakt, że Apple wydał początkiem tego roku nowy procesor z rodziny M2. Jednak przeskok z M1 do M2 nie jest aż tak duży, jak to było w momencie przejścia z Intela na M1. W związku z tym, osoby zainteresowane architekturą Apple Silicon zaopatrzyły się w nowe Maki już w zeszłym roku. Teraz nie ma potrzeby, aby wymieniać roczne komputery na nowe, tylko po to, aby uzyskać niewielki skok wydajności, który najprawdopodobniej i tak przez większość nie zostanie wykorzystany.

Czy nowy MacBook Air, który będzie posiadał podobną specyfikację do już istniejących modeli, a będzie się różnił tylko większym wyświetlaczem, pomoże uratować sprzedaż Apple? Ja osobiście szczerze w to wątpię. Uważam bowiem, że Apple niestety zbyt mocno „rozdmuchał” swoją ofertę sprzedażową i popełnia ten sam błąd co kiedyś. Tylko wtedy wrócił Steve Jobs i uratował tą firmę. Teraz Apple nie posiada takiego wizjonera.

Większe zmiany w Macu pojawią się na pewno później wraz z wydaniem układu M3, który będzie stanowił przejście do 3-nanometrowego procesu produkcyjnego. Nowsza technologia chipów – produkowana przez Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., pozwala na lepszą i większą wydajność. Apple użyje podobnej technologii w tegorocznych nowych iPhone’ach.

macpretorians

Źródło: Bloomberg

Jedna myśl na temat “Gurman: Apple już niedługo przedstawi 15 calowego MacBooka Air

Leave a Reply