TSMC rozpoczyna masową produkcję chipów 3 nm

Tak jak planowano, tak i zrobiono. Producent Apple Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (w skrócie: TSMC) rozpoczął masową produkcję chipa 3 nm wczoraj tj. w czwartek 29 grudnia 2022 r. Prawdopodobnie trafią one do pierwszych modeli komputerów Mac i iPhone’a w przyszłym roku.

TSMC rozpoczyna produkcję chipów 3nm

Kilka dni temu sugerowano, że TSMC rozpocznie w tym tygodniu masową produkcję chipów w technologii 3 nm. Bloomberg potwierdził wczoraj te informacje.

Towarzysząc rozpoczęciu masowej produkcji, szef TSMC Mark Liu powiedział, że TSMC produkuje chipy na swoim kampusie na południowym Tajwanie i że popyt na technologię był “bardzo silny”.

Chipy w technologii 3 nm mają tę zaletę, że oferują lepszą wydajność w porównaniu z chipami 5 nm, a jednocześnie zużywają około 35 procent mniej energii elektrycznej. Wielu spodziewa się, że Apple użyje pierwszych chipów w technologii 3 nm w przyszłym roku. Czy tak będzie już w przypadku M2 Pro dla nadchodzących komputerów Mac, czy też innowacja będzie używana tylko z chipem A17 dla modeli iPhone 15 Pro jesienią, dopiero się okaże.

Po pierwsze, TSMC ma chipy 3 nm produkowane w Azji. Jednak od 2026 roku firma planuje również produkcję chipów w fabryce w Arizonie (USA). Równolegle oczywiście trwają już prace nad chipami 2 nm.

macpretorians

Źródło: macerkopf

2 myśli na temat “TSMC rozpoczyna masową produkcję chipów 3 nm

Leave a Reply