Problemy z Chinami nie wpłyną na sukces iPhone’a 15

Analitycy Wedbush twierdzą, że obawy związane z chińskim rządem zakazującym iPhone’ów dla personelu są przesadzone. Ostatnio Wedbush poinformował swoich inwestorów, że spodziewa się, że Apple podniesie ceny przynajmniej niektórych modeli z serii iPhone 15. Dodatkowo, dzięki temu, co nazwał „cyklem aktualizacji zainstalowanej bazy”, analitycy przewidują silną sprzedaż nowego modelu.

Wedbush komentuje również ostatnie obawy dotyczące Chin. Po wprowadzeniu przez chiński rząd zakazu używania iPhone’ów w jego budynkach lub przez jego pracowników, plotki głosiły, że kraj ten pójdzie dalej, w wyniku czego cena akcji Apple spadła.

„Biorąc pod uwagę doniesienia z Chin z ostatniego tygodnia uważamy, że w najgorszym przypadku jakikolwiek zakaz dotyczący iPhone’a wydany przez chińską agencję rządową jest znacznie przesadzony, ponieważ jego liczba wynosi mniej niż 500 tysięcy iPhone’ów z około 45 milionów, które spodziewamy się sprzedać w Chinach w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Uważamy, że pomimo głośnego hałasu Apple odnotowało ogromny wzrost udziału w chińskim rynku smartfonów, ponieważ szacujemy, że Cupertino zyskało około 300 punktów bazowych udziału w kluczowym rynku chińskim w ciągu ostatnich 18 miesięcy, a iPhone 15 daje Apple dodatkowy impuls na tym froncie”.

Ja osobiście nie byłbym aż tak optymistyczny. Próby Apple uniezależnienia się od Chin jeśli chodzi o produkcję, teraz zakaz używania iPhone’a przez członków rządu – te wszystkie działania mogą moim zdaniem doprowadzić do dużo mniejszej sprzedaży iPhone’a 15 na rynku chińskim, niż w poprzednim roku.

Jak ostatecznie będzie wyglądała sprzedaż w Chinach zobaczymy już niedługo.

macpretorians

Źródło: appleinsider

Leave a Reply