Apple otrzyma chipy 5G od Qualcomm do 2026 roku

Qualcomm potwierdził dziś, że będzie nadal dostarczał chipy 5G do Apple co najmniej do 2026 roku. To znacznie dłużej niż pierwotnie przewidywała firma. Oznacza to jedno: prace Apple nad własnym chipem 5G pozostają w tyle.

Qualcomm

Apple będzie otrzymywać chipy 5G od Qualcomm do 2026 roku

Apple pracuje nad własnym chipem 5G od kilku lat. Jednak termin realizacji zadania wydaje się opóźniać. Długo mówiono, że Apple będzie polegać na opracowanych przez siebie chipach 5G od 2024 roku. Teraz wszyscy już wiedzą, że Apple nie wykona tego zadania w podanym czasie.

Qualcomm oficjalnie potwierdził, że będzie dostarczać Apple chipy 5G co najmniej do 2026 roku. Twierdzi jednak, że dostarczy tylko około 20 procent potrzeb Apple w 2026 roku. To z kolei sugeruje, że Apple będzie polegać na własnych chipach 5G wcześniej.

Pasuje to również do oceny analityka Ming Chi Kuo. W zeszłym tygodniu Kuo wskazał, że Apple zacznie używać własnych chipów 5G w 2025 roku. Harmonogram ten może jednak ulec zmianie w zależności od postępów Apple w rozwoju swoich chipów.

Opracowany przez Apple chip 5G mógłby prowadzić do bardziej energooszczędnej konstrukcji, ponieważ pozwoliłby Apple zintegrować modem bezpośrednio z SoC. Z biegiem czasu marże zysku Apple również ulegną poprawie, ponieważ obniży to opłaty licencyjne, które płaci firmie Qualcomm za jednostkę sprzedanego iPhone’a.

W 2019 roku Apple przejęło większość działalności Intela w zakresie modemów do smartfonów za 1 miliard dolarów. Najpóźniej od tego czasu inżynierowie w Cupertino pracują nad własnym chipem 5G.

macpretorians

Źródło: macerkopf

Leave a Reply