Apple: rusza fabryka w Arizonie

Dostawca chipów Apple TSMC ma plany masowej produkcji 3-nanometrowych chipów nowej generacji w swoim zakładzie w Arizonie.

Przemawiając do reporterów w poniedziałek w Tajpej, Morris Chang powiedział, że „3-nanometrowa fabryka” będzie zlokalizowana w tym samym miejscu w Arizonie, co „5-nanometrowa”:

“Trzy nanometry, TSMC ma teraz plan, ale nie został on całkowicie sfinalizowany” – powiedział Reutersowi Chang, który przeszedł na emeryturę z TSMC, ale pozostaje wpływowy w firmie. “To prawie zostało sfinalizowane – w tej samej lokalizacji w Arizonie, faza druga. Pięć nanometrów to faza pierwsza, 3-nanometr to faza druga.”

Mówi się, że Apple przenosi swój krzem do procesu 3 nm, zaczynając od układu M2 Pro lub M3. Oczekuje się, że zarówno układ M3 firmy Apple dla komputerów Mac, jak i układ A17 do modeli iPhone 15 Pro będą produkowane w oparciu o ulepszony proces 3 nm TSMC. Mark Gurman z Bloomberga powiedział, że spodziewa się, że M2 Pro zostanie użyty w przyszłym roku w aktualizacjach 14-calowego MacBooka Pro i 16-calowego MacBooka Pro, a także wysokiej klasy Maca mini.

Przejście na bardziej zaawansowany proces zazwyczaj skutkuje poprawą wydajności i wydajności energetycznej, umożliwiając szybsze prędkości i dłuższą żywotność baterii w przyszłych komputerach Mac i iPhonach. Według TSMC, technologia 3 nm, znana również jako N3, będzie oferować do 70% przyrostu gęstości logicznej, do 15% poprawę prędkości przy tej samej mocy i do 30% redukcję mocy przy tej samej prędkości w porównaniu do swojego poprzednika. Firma twierdzi, że celuje w produkcję seryjną w drugiej połowie tego roku.

macpretorians

Źródło: MacRumors

2 myśli na temat “Apple: rusza fabryka w Arizonie

Leave a Reply