Apple: Dalsze opóźnienia prac przy modemie 5G

Od wielu lat Apple podobno pracuje nad własnym chipem 5G. Jednak wielokrotnie już przesuwano termin realizacji. Według Bloomberga, projekt Apple nadal napotyka opóźnienia, co pociąga za sobą kolejne przesunięcie terminu.

Docelowo modem 5G ma zastąpić modemy Qualcomm’a w iPhonie i innych urządzeniach. Jednakże, jak donosi Mark Gurman z Bloomberga, ten projekt stoi przed licznymi wyzwaniami.

Apple ponownie informuje o opóźnieniach w projekcie

Pierwotnie modem miał zostać wprowadzony na rynek w 2024 roku, teraz Apple mówi o terminie koniec 2025 roku lub na początek 2026 roku. Opóźnienie to jest spowodowane różnymi przeszkodami technicznymi, w tym problemami z kodem programu Intela, trudnościami w integracji funkcji oraz koniecznością uniknięcia naruszenia patentów Qualcomm.

Nacisk Apple na rozwój modemu następuje po napiętych relacjach z Qualcommem. Spory dotyczące opłat licencyjnych i kosztów technologii skłoniły Apple do szukania alternatyw, co doprowadziło do krótkotrwałego partnerstwa z Intelem w zakresie chipów iPhone 11. Ponieważ jednak Intel nie był w stanie spełnić standardów Apple w zakresie technologii 5G, Apple był zmuszony do rozstrzygnięcia sporu sądowego z Qualcomm i ponownego wykorzystania chipów.

Pomimo opóźnień, Apple jest nadal zdeterminowane, aby samodzielnie rozwijać modemy. Firma nie tylko chce wyprodukować niezależny układ modemu, ale ostatecznie zintegrować go z systemem na chipie. Ta długoterminowa strategia ma na celu zmniejszenie zależności od dostawców, takich jak Broadcom i Qualcomm, oraz zapewnienie Apple większej kontroli nad ekosystemem komponentów.

macpretorians

Źródło: macerkopf

Leave a Reply