Apple publikuje rozczarowującą sprzedaż iPhone’a

Apple przedstawił wyniki za trzeci kwartał. Firma odnotowała niższą, niż oczekiwano kwartalną sprzedaż iPhone’a. Wyniki sprzedaży flagowego produktu Apple są rozczarowujące.

Apple

Apple odnotowuje spadek sprzedaży iPhone’a

Sprzedaż urządzenia spadła o 2,4% do 39,7 miliarda dolarów w trzecim kwartale fiskalnym, podało Apple w swoim oświadczeniu. W porównaniu ze średnimi szacunkami analityków na 39,8 miliarda dolarów. Ogólne przychody w wysokości 81,8 miliarda dolarów wzrosły nieco powyżej prognoz, co firma zawdzięcza zyskami w usługach.

Wyniki pokazują, że nawet ceniony iPhone cierpi na szerszy kryzys smartfona. Qualcomm Inc., producent chipów urządzeń mobilnych i dostawca iPhone’a, wywołał obawy o popyt swoimi zyskami w środę, przedstawiając swoje akcje spadające przed raportem Apple.

„Środowisko jest trudne. Konsumenci stoją w obliczu presji ze strony ogólnych stóp procentowych, wyższej inflacji. Istnieje wiele prądów krzyżowych, których Apple, podobnie jak wiele innych firm, nie jest w stanie wyprzedzić.” (Daniel Flax, starszy analityk badawczy w Neuberger Berman, w wywiadzie dla Scarlet Fu w Bloomberg Television)

Nie pomogło to, że Apple miał niedobór nowych produktów w zeszłym kwartale – poza marginalnymi aktualizacjami swoich wysokiej klasy komputerów stacjonarnych i większego MacBooka Air. Obecny kwartał będzie innym obrazem, a nowy iPhone 15 i Apple Watch zostaną zaprezentowane w tym okresie.

Usługi jasnym punktem sprzedaży

Sprzedaż linii iPhone 14 zmniejsza się, gdy firma przygotowuje się do zaprezentowania kolejnego modelu, który zapowiada się na najważniejszą aktualizację iPhone’a w ostatnich trzech latach. Nowe iPhone’y zazwyczaj debiutują we wrześniu, na kilka tygodni przed końcem czwartego kwartału. Oznacza to, że większość sprzedaży nastąpi w następnym okresie, pierwszym kwartale fiskalnym Apple, który jest niezmiennie najbardziej lukratywną porą roku.

Apple poinformowało dostawców, że spodziewa się, że dostawy iPhone’a 15 pozostaną na stałym poziomie w stosunku do roku poprzedniego, na poziomie około 85 milionów sztuk. Inni producenci telefonów, w tym Samsung Electronics Co., również zaobserwowali spowolnienie sprzedaży swoich urządzeń.

Tymczasem iPad odnotował spadek sprzedaży o 20% w zeszłym kwartale. Tu firma wygenerowała 5,79 miliarda dolarów, w porównaniu z prognozami do około 6,33 miliarda dolarów. Apple nie zaktualizowało żadnego ze swoich tabletów od zeszłego roku i nie wprowadzi żadnych znaczących zmian w ofercie do 2024 roku. Wg Bloomberga, firma przygotowuje się do ogłoszenia odnowionego iPada Pro z doskonałym wyświetlaczem w pierwszej połowie tego roku.

Mac wykazuje oznaki powrotu do zdrowia po głębokim spowolnieniu. Chociaż jego sprzedaż spadła o 7,3% do 6,84 miliarda dolarów, przekroczyło to średnie szacunki 6,37 miliarda dolarów. Jedynymi głównymi nowymi produktami, które Apple wprowadziło na rynek w trzecim kwartale, były komputery Mac: Nowy większy MacBook Air i profesjonalne komputery stacjonarne zostały wprowadzone w czerwcu.

Segment urządzeń do noszenia, domu i akcesoriów, który obejmuje Apple Watch i AirPods, przyniósł 8,28 miliarda dolarów. Szacunki oscylowały na poziomie 8,38 miliarda dolarów. Apple przygotowuje się do wydania nowych zegarków we wrześniu z lepszą wydajnością i nowymi kolorami. Zeszłej jesieni firma wprowadziła na rynek trzy nowe modele, w tym wysokiej klasy wersję Ultra, która pomogła podnieść średnią cenę sprzedaży urządzeń. Tej jesieni spodziewany jest Apple Watch Ultra drugiej generacji.

Przychody z usług były jasnym punktem, rosnąc o 8,2% do 21,2 miliarda dolarów. To przekroczyło szacunki, które były na poziomie 20,8 miliarda dolarów.

„Wzrost był napędzany przez ponad 1 miliard płatnych subskrypcji”. (Dyrektor generalny Tim Cook)

Jak więc widzimy, sprzedaż iPhone’a, który przez wiele lat był koniem pociągowym firmy, spowalnia. Nie oznacza to, że przestaje być głównym źródłem dochodów firmy. Jednak przedstawia problemy, które pojawiają się na całym świecie.

macpretorians

Źródło: Bloomberg

Jedna myśl na temat “Apple publikuje rozczarowującą sprzedaż iPhone’a

Leave a Reply