Photomator i Pixelmator Pro dodają obsługę skompresowanych plików RAW Fujifilm

Parę dni temu ukazały się aktualizacje do programów Pixelmator Pro i Photomator, które wprowadzają obsługę skompresowanych plików RAW z ponad 20 aparatów Fujifilm, w tym bardzo znanych modeli X-T5 i X-H2. Aktualizacje obejmują również możliwość otwierania i edycji skompresowanych i nieskompresowanych plików RAW z zupełnie nowego modelu Fujifilm X-S20.

„To dla nas niezwykle ekscytujący kamień milowy – po raz pierwszy wprowadzamy obsługę formatów RAW, które nie są natywnie obsługiwane przez Apple!”

Podczas gdy urządzenia Apple oferują obsługę wielu popularnych formatów RAW, coraz popularniejsze skompresowane pliki RAW Fujifilm nie są obecnie obsługiwane w systemach macOS i iOS. W związku z tym nie można wyświetlać podglądu ani edytować tych zdjęć na komputerze Mac, telefonie iPhone lub iPadzie. Aby temu zaradzić, twórcy opracowali zupełnie nowy strumień RAW, umożliwiający otwieranie i edycję skompresowanych plików RAW Fujifilm w programach Pixelmator Pro i Photomator.

Wykorzystując silnik RAW firmy Apple jako podstawę, twórcy zapewniają, że ta implementacja pozostaje całkowicie natywna, co oznacza, że praca ze skompresowanymi plikami RAW Fujifilm będzie tak samo płynna, jak praca z dowolnym innym formatem obrazu. Możesz w sposób nieniszczący dostosowywać kolory, przycinać zdjęcia, usuwać obiekty, a nawet używać skrótów i skryptów AppleScript do edycji wsadowej lub konwersji wsadowej do formatów obrazu obsługiwanych przez Apple. Obsługa skompresowanych plików Fujifilm RAW nie ogranicza się również do komputerów Mac – można je otwierać i edytować na iPhonie i iPadzie.

Oto lista skompresowanych plików RAW Fujifilm obsługiwanych przez Photomator i Pixelmator Pro:

X-T2, X-T3, X-T4, X-T5, X-T20, X-T30, X-T30 II, X100V, X100F, X-E3, X-E4, X-H1, X-H2, X-H2S, X-S10, X-S20, X-Pro2, X-Pro3, GFX 50R, GFX 50S, GFX 100S.

macpretorians

Źródło: pixelmatorblog

Leave a Reply