Apple Maps z nawigacją dla ścieżek rowerowych

Apple Maps już dawno przestało być traktowane jako „niedorobiona” aplikacja. Od paru lat dokładność i aktualizacje map od Apple są na najwyższym poziomie. Nie raz słychać pozytywne opinie „przesiadkowiczów” z Google Maps.

Od czasu do czasu mapy otrzymują aktualizacje, lepsze lub gorsze zależnie od kraju. Niestety do Polski dochodzą one z „lekkim” opóźnieniem.

Aktualizacja Apple Maps w Niemczech

Nasi zachodni sąsiedzi otrzymali właśnie aktualizację map od Apple. Obecna aktualizacja obejmuje nawigację rowerową, która jest dostępna w całych Niemczech. Jest to funkcja, która od dłuższego czasu znajdowała się na liście życzeń wielu użytkowników. Mapy oferują trasy po ścieżkach rowerowych, szlakach rowerowych i drogach przyjaznych rowerzystom.

Trasy rowerowe obejmują:

 • Podgląd profilu wysokości trasy i tego, czy trasa przecina ruchliwą drogę, dzięki czemu użytkownicy mogą wybrać trasę, która w jak największym stopniu unika nachylenia terenu i ruchliwych dróg.
 • Aktualizacje profilu wysokości w czasie rzeczywistym.
 • Powiadomienia o konieczności zsiadania i pchania przy zbliżaniu się do określonych skrzyżowań.
 • Instrukcje głosowe, dzięki którym użytkownicy mogą skupić się na drodze przed sobą i cieszyć się jazdą.
 • Opcje wyszukiwania toalety publicznej, miejsca odpoczynku lub warsztatu rowerowego, informowania o szacowanym czasie przybycia, wyłączania instrukcji mówionych oraz wyświetlania podsumowania trasy lub listy zakrętów podczas podążania trasą.
 • Możliwość wyboru jazdy na rowerze jako domyślnego środka transportu.
Apple Maps: wyznaczenie trasy rowerowej
Apple Maps: wyznaczenie trasy rowerowej

Poza tym aktualizacja zawiera widok miast z grafiką 3D. Wybrane miasta, obecnie Berlin, Hamburg i Monachium, otrzymują szczegółowy widok miasta ze świetną grafiką 3D. Najważniejsze elementy to:

 • Ulepszona nawigacja i niesamowita szczegółowość oznaczeń dróg, pokrycia terenu, drzew, zmian wysokości, połączeń transportu publicznego – pasy skrętu, mediany, pasy dla autobusów i taksówek oraz przejścia dla pieszych są również pokazane z niesamowitą szczegółowością, aby śledzić skomplikowane skrzyżowania.
 • Widok zza szyby dla kierowców i motorniczych – podczas zbliżania się do skrzyżowań o skomplikowanej strukturze, mapy pokazują widok z poziomu ulicy, ułatwiając dostrzeżenie nadchodzących warunków ruchu lub najlepszego pasa dla zbliżającego się zjazdu.
 • Bardzo dobre wskazówki dla pieszych i przechodniów w rzeczywistości rozszerzonej.
 • Spersonalizowane punkty orientacyjne, takie jak Brama Brandenburska, berlińska wieża telewizyjna czy Frauenkirche w Monachium.
 • Tryb nocny z włączonym o zmierzchu światłem księżyca.

Kiedy w Polsce będziemy mogli się cieszyć z tras rowerowych w Apple Maps nie wiadomo. Miejmy nadzieję, że nie będziemy musieli czekać na tą funkcję paru lat.

macpretorians

Źródło: appgefahren

Leave a Reply