1Password pracuje nad integracją z Apple Passkey

Jedną z systemowych funkcji w macOS jest funkcja Passkey. Korzystamy z niej np., gdy robimy zakupy w App Store. Nie jest wtedy wymagane hasło ponieważ możemy zatwierdzić zakup za pomocą Face ID lub Touch ID.

Apple wyjaśnia działanie tej funkcji:

„Passkey to niewidoczny dla użytkownika element kryptograficzny, który jest używany zamiast haseł. Passkey składa się z pary kluczy, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo w porównaniu do hasła. Jednym z kluczy jest klucz publiczny, który jest zarejestrowany w witrynie lub aplikacji, z której korzystasz. Drugi klucz to klucz prywatny, który jest przechowywany wyłącznie na urządzeniach użytkownika. Korzystając z potężnych, standardowych w branży technologii kryptograficznych, ta para kluczy zapewnia silną, poufną relację między urządzeniami a witryną lub aplikacją”.

1Password stawia na Passkey

1Password to aplikacja, która służy do przechowywania różnego rodzaju haseł. Okazuje się, że twórcy programu chcą zintegrować w swojej aplikacji funkcję Passkey. Wprawdzie dzięki 1Password nie musisz już pamiętać swoich haseł, ale dostęp do danych możesz uzyskać tylko wtedy, gdy znasz często skomplikowane hasło główne. W przyszłości logowanie do 1Password będzie możliwe za pomocą klucza dostępu. W związku z tym uwierzytelnianie za pomocą Face ID lub Touch ID będzie wystarczające, a sporadyczne ręczne zapytania o hasło główne zostaną całkowicie wyeliminowane.

1Password przybliża szczegóły:

„Odblokowanie 1Password bez hasła nie jest niczym nowym. To coś, co robimy codziennie z biometrią. 1Password był pierwszą aplikacją innej firmy na iOS, która oferowała Touch ID w 2014 roku, a od tego czasu dodaliśmy wsparcie dla Face ID, Windows Hello, Android Fingerprint i więcej. Ale tak jak wygodne są dziś biometrie, tak naprawdę nie zastępują one hasła, tylko je maskują. Dlatego 1Password prosi o regularne wpisywanie hasła, aby upewnić się, że je zapamiętałeś. Passkeys również wykorzystuje biometrię, ale pozwala nam pójść dalej i całkowicie wyeliminować bazowe hasło”.

Już teraz możemy do odblokowania 1Password wykorzystać np. Apple Watch (oczywiście najpierw musimy zaznaczyć opcję w ustawieniach, żeby zegarek mógł odblokować aplikację). Jednak co jakiś czas i tak należy wprowadzić hasło dla programu.

W tej chwili nie wiadomo jeszcze, kiedy powyższa integracja zostanie wprowadzona w życie. Musimy poczekać i mieć nadzieję, że będzie to tak dobre i atrakcyjne rozwiązanie, jak to widać na filmiku reklamowym.

macpretorians

Źródło: appgefahren

Leave a Reply

Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: