Apple nadal walczy w Brazylii

We wrześniu tego roku Brazylijskie Ministerstwo Sprawiedliwości nakazało zawieszenie sprzedaży iPhone’ów w tym kraju. Powodem było sugestia, że Apple szkodzi konsumentom, nie oferując zasilacza dołączonego do urządzenia. Nawet po grzywnach w wysokości miliona dolarów Apple nadal nie spełnia wymogu – co doprowadziło teraz do tego, że regulator ochrony konsumentów z siedzibą w Dystrykcie Federalnym przejęło iPhone’y ze sklepów detalicznych.

Apple traci setki iPhonów

Jak po raz pierwszy o sprawie poinformował Tecnoblog, Procon-DF skonfiskował “setki iPhone’ów w różnych sklepach detalicznych w Brasilii”, stolicy Brazylii. W akcji o nazwie „Operation Discharge” regulator chce zmusić Apple do przestrzegania lokalnego prawa, które wymaga, aby smartfony były wysyłane z ładowarką dołączoną do pudełka.

Według raportu, iPhone’y zostały skonfiskowane w sklepach operatorów i autoryzowanych sprzedawcach Apple. Regulator nakazał zakazanie każdego modelu iPhone’a, w którym brakuje ładowarki dołączonej do pudełka. Chociaż Apple przestało wysyłać akcesoria za darmo z iPhonem 12, firma zaktualizowała również iPhone’a 11 o nowe, bardziej kompaktowe pudełko bez ładowarki.

Sędzia Diego Câmara Alves, który zezwolił Apple na kontynuowanie sprzedaży iPhone’ów w Brazylii, uważa, że firma nie narusza żadnych praw konsumentów. Sędzia twierdzi również, że brazylijski regulator “nadużywa swojej władzy”.

Jak się zakończy ten spór, jeszcze nie wiadomo. Jednak widać, że obydwie strony są zdeterminowane.

macpretorians

Źródło: 9To5Mac

Leave a Reply