Recenzja Inteligentnej Stacji Pogodowej od Netatmo

Jakiś czas temu zostałem zapytany, czy nie chciałbym przetestować produktu firmy Netatmo. Chodziło o inteligentną stację pogodową tej firmy. Zgodziłem się i w bardzo szybkim czasie otrzymałem urządzenie do przetestowania. Nie jest to recenzja, a właściwie subiektywne odczucia po 14 dniach testowania urządzenia.

Stacja Pogodowa Netatmo


W opakowaniu oprócz stacji i satelitki znajduje się instrukcja obsługi, zasilacz sieciowy, ulotka z innymi produktami producenta, kod do HomeKit, oraz kołek rozporowy służące do montażu stacji zewnętrznej.
Wyjmując stację z opakowania, mamy wrażenie, iż posiadamy dobrze wykonane urządzenie. Design tej stacji bardzo mi odpowiada. Jest minimalistyczny i może służyć jako ozdoba naszego pokoju.
Głównym elementem całej stacji pogodowej jest baza, która łączy się z Internetem poprzez sieć WiFi. Czujniki odpytywane są przez stację w 30 minutowych odstępach czasu, ale możemy wywołać je szybciej dotykając raz panel dotykowy znajdujący się w górnej części stacji.

Baza Stacji


Wszystkie urządzenia stacji pogodowej Netatmo, z wyjątkiem stacji bazowej, wyposażone są w baterie, dzięki czemu mogą one działać w pełni bezprzewodowo. Stacja bazowa zaś posiada zasilacz sieciowy. Cały proces konfiguracji jest bardzo prosty i poprowadzi nas przez niego aplikacja mobilna. Po podłączeniu stacji bazowej do zasilania należy uruchomić aplikację, następnie wybrać opcję dodania stacji bazowej.
Po sparowaniu urządzeń możemy otrzymywać już pierwsze pomiary z czujników. Całość zarządzana i kontrolowana jest z dowolnego miejsca poprzez aplikację mobilną Netatmo dostępną zarówno na system iOS jak i Android. Zestaw podstawowy odczytuje, w przypadku stacji wewnętrznej, parametry takie jak temperatura, ciśnienie, natężenie dźwięku, wilgotność oraz poziom CO2, a w przypadku stacji zewnętrznej możemy odczytywać temperaturę oraz wilgotność na dworze. Mamy również funkcję dzielenia się naszymi pomiarami ze stacji pogodowej. Dostępna w aplikacji mapa pozwala zaobserwować dane udostępniane ze stacji innych użytkowników na mapie całego świata i porównywać te wyniki z naszymi.
Stacja pogodowa kompatybilna jest z systemem Apple HomeKit oraz z asystentem głosowym Amazon Alexa, co oznacza, że za pomocą Siri lub Alexy możemy sprawdzać dowolny parametr wydając prostą komendę głosową. Dodając urządzenie do systemu HomeKit zyskujemy podgląd na wszystkie zbierane przez stacje parametry. Mając stację pogodową dodaną do HomeKit’a i mając inne inteligentne urządzenia, możemy tworzyć najróżniejsze automatyzacje, takie jak np. uruchomienie wcześniej zaprogramowanej sceny w przypadku wykrycia poziomu jakości powietrza poniżej poprawnej wartości.

Niestety u mnie zauważyłem sporadyczne rozłączenia z siecią bazy, mimo dobrego stałego łącza. Aplikacja nie jest jeszcze gotowa na iOS 16, ponieważ zamyka się za każdym razem, gdy chcę rozwinąć listę z wewnętrznymi ustawieniami aplikacji.

Stacja Pogodowa Netatmo jest urządzeniem pozwalającym nie tylko kontrolować temperaturę, ale jeszcze parę innych czynników. Dzięki integracji z HomeKit można przypisać odpowiednie czynności w różnych sytuacjach (np przy spadku temperatury). Jak pisałem wcześniej design urządzenia jest minimalistyczny a przez to bardzo interesujący.

macpretorians

Leave a Reply

Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: