Apple Pay Nr 1 w Niemczech

Polska jest krajem, w którym płatności mobilne są powszechne. Inaczej jest w kraju naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech przywiązanie do gotówki jest bardzo silne. Powoli się to zmienia, a dużą rolę w tym procesie odgrywa Apple Pay.

Płatności w Niemczech

Od 2008 roku Bundesbank regularnie prowadzi szczegółowe badania nad wykorzystaniem środków płatniczych. Najnowsze wyniki zostały już opublikowane w formie raportu. Odpowiednie dane uzyskano telefonicznie od 5870 losowo wybranych obywateli w wieku 18 lat i starszych za pośrednictwem instytutu badań rynku Forsa od września do grudnia 2021 r. Respondenci prowadzili również trzydniowy dziennik, w którym dokumentowali swoje zachowania płatnicze.

Szczególnie interesujące jest to, że pomimo pandemii koronawirusa, a tym samym przymusowej płatności kartą w handlu detalicznym, odsetek płatności gotówkowych początkowo gwałtownie spadł w 2020 r., ale ponownie wzrósł w 2021 r. Gotówka jest nadal najczęściej używanym środkiem płatniczym w Niemczech: 58 procent wszystkich codziennych płatności odbywa się gotówką. Według obrotów odsetek ten wynosi 30 proc. Bundesbank donosi:

“W Niemczech konsumenci mają 100 euro w portfelu i znacznie wyższe kwoty jako rezerwę w domu. Zdecydowana większość uważa również, że ważne jest, aby móc korzystać z gotówki w przyszłości (69 proc.). Dla prawie jednej trzeciej jest to nadal preferowany środek płatniczy.”

W międzyczasie jednak cztery na dziesięć ankietowanych osób twierdzą, że wolą płatności kartą lub inne bezgotówkowe środki płatnicze, jeśli mają wybór. Karty debetowe, takie jak “girokarta”, są drugim najpopularniejszym środkiem płatniczym: od 2017 r. ich udział w transakcjach wzrósł do 23 proc. Od początku pandemii koronawirusa coraz mniejsze kwoty są coraz częściej opłacane kartą debetową. Ożywienie odnotowały również karty kredytowe: w porównaniu z 2017 r. ich udział w płatnościach wzrósł do 6 proc.

Apple Pay Nr 1 wśród płatności smartfonem lub Watch’em

Metody płatności mobilnych, które można obsługiwać za pośrednictwem smartfona lub urządzeń ubieralnych, powinny być szczególnie interesujące dla użytkowników Apple. Według Bundesbanku płatności mobilne nadal zyskują na popularności, a Apple Pay jest najpopularniejszą procedurą w tym zakresie:

“Na przykład 17 proc. respondentów posiadających smartfon zapłaciło już nim w sklepie. Ponadto około 27 proc. osób posiadających bransoletkę fitness lub smartwatch z funkcją płatności używa go już do płatności. Apple Pay jest najpopularniejszą procedurą przy kasie. Jest powszechnie używany przez 38 proc. użytkowników płatności mobilnych, a następnie aplikacje płatnicze z banku lub kasy oszczędnościowej (25 proc.) i Google Pay (18 proc.). Niemniej jednak metody płatności mobilnych nie osiągnęły jeszcze szerokiego zakresu. Na poziomie 3 proc. ich udział w wartości i liczbie transakcji w handlu stacjonarnym jest wciąż niski.”

Apple może tylko marzyć o takim udziale płatności Apple Pay w Niemczech jak ma to miejsce w naszym kraju.

macpretorians

Źródło: appgefahren

Leave a Reply

Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: