iPhone 16 może polegać na sztucznej inteligencji z iOS 18

Minęło już prawie 2 miesiące od wydania iPhone’a 15 i iOS 17 a to bardzo dużo czasu. Tak więc czas na plotki na temat następnego modelu (iPhone 16) i systemu Apple (iOS 18). Mówi się, że Apple zaprezentuje turbo wersję Siri na WWDC w przyszłym roku, zasilaną przez duże modele głosowe (LLM). Mają być używane po raz pierwszy w iOS 18, ale niektóre nowe generatywne funkcje AI mogą być dostępne wyłącznie w modelach iPhone’a 16.

Plotka ta nabiera kształtu po tym, jak w zeszłym miesiącu reporter Bloomberga Mark Gurman ujawnił, że Apple opracowuje dużą liczbę funkcji wykorzystujących generatywną sztuczną inteligencję, w tym „inteligentną wersję Siri” i nowe funkcje AI oparte na LLM, które mają być zintegrowane z iOS 18 i iPadOS 18.

Jak mówi Gurman, Apple wciąż rozważa, czy generatywna sztuczna inteligencja powinna być ograniczona do przetwarzania na urządzeniu, wdrożonego za pośrednictwem chmury, czy podejścia hybrydowego, które łączy oba. Nie jest wiadomym, czy niektóre funkcje AI będą wymagały specjalnej architektury sprzętowej, czy będą mogły być użyte we wszystkich modelach, które mogą działać na iOS 18.

Potężna Siri w iPhone 16

Tylko iPhone 16 będzie posiadał wszystkie funkcje AI

Zgodnie z nowymi informacjami udostępnionymi przez leakera @Tech Reve, iOS 18 udostępni nowy LLM do milionów istniejących urządzeń przy użyciu opartej na chmurze sztucznej inteligencji. Według niego, nowe funkcje AI na urządzeniu prawdopodobnie pozostaną wyłącznie dla iPhone’a 16.

Jeśli chodzi o funkcje iOS 18 mówi się o poprawionej interakcji między Siri a aplikacją Wiadomości, która powinna umożliwić zadawanie złożonych pytań i automatyczne uzupełnianie zdań. Mają być również automatycznie generowane listy odtwarzania Apple Music i integracja z aplikacjami zwiększającymi produktywność, takimi jak Pages i Keynote, na przykład do pisania wspieranego przez sztuczną inteligencję i tworzenia slajdów prezentacji. Zakres, w jakim ta integracja SI znajduje odzwierciedlenie w nowych wymaganiach sprzętowych, jest nadal nieznany.

MacRumors również zabrał głos w tej sprawie:

„Apple obecnie opracowuje nowe chipy z serii A dla iPhone’a 16, które są produkowane z najnowszym węzłem N3E 3-nanometer firmy TSMC. Oczywiście oczekuje się poprawy wydajności, ale mogą istnieć inne korzyści, które wpływają na intencje Apple AI. TSMC jest jedynym producentem potężnych procesorów H100 i A100 AI Nvidii – sprzętu, który napędza narzędzia AI, takie jak ChatGPT, a także stanowi większość centrów danych AI.”

Apple wydaje miliardy dolarów rocznie na badania nad sztuczną inteligencją. Niektórzy z największych dyrektorów firmy nadzorują rozwój, w tym starszy wiceprezes ds. inżynierii oprogramowania Craig Federighi, starszy wiceprezes ds. uczenia maszynowego i strategii AI John Giannandrea i starszy wiceprezes ds. usług Eddy Cue.

macpretorians

Źródło: appgefahren

Leave a Reply