Setapp chce przeprowadzić zamach stanu

Apple najpierw stworzył sklep z aplikacjami a następnie chronił i bronił go ze wszystkich sił. Nie będę wnikał w polemikę, czy to dobry sklep, czy nie. Znajdzie się wielu takich, którzy powiedzą, że jest do bani. Znajdzie się wielu takich, którzy ten sklep uważają za doskonały. Obydwie strony będą miały swoje racje. Jednak Apple miało i ma wszelkie prawa do obrony tego co stworzyli.

Jednak nikt do tej pory nie odważył się podjąć rękawicy i stworzyć sklepu z aplikacjami dla systemu iOS, który byłby konkurencyjny dla App Store. Teraz Setapp chce stworzyć właśnie taki sklep.

Czy Apple pozwoli na akcję Setapp?

UE planuje między innymi z “Digital Market Act” (DMA) planuje mieć znaczący wpływ na platformy Apple i Google w temacie ich sklepów internetowych z aplikacjami. Może doprowadzić to do zmuszenia Apple, między innymi, do wprowadzenia poważnych zmian w App Store i umożliwienia tak zwanego sideloadingu.

Apple może być zatem zmuszony do umożliwienia swoim użytkownikom pobierania aplikacji z innych źródeł. To z kolei może oznaczać, że programiści nie będą już musieli płacić Apple zwykłych 15 do 30 procent opłat. Należy jednak wziąć pod uwagę, że programiści otrzymują również obszerną usługę od Apple (hosting, przetwarzanie płatności, marketing itp. str.). Ponadto Apple wielokrotnie porusza temat bezpieczeństwa pobierania za pośrednictwem oficjalnego App Store. W jakim stopniu jest to podane ze źródeł zewnętrznych, każdy użytkownik musi sam zdecydować.

Setapp mówi teraz na Twitterze o interesujących planach. Ekscytujące są one przede wszystkim dla użytkowników w Europie. Setapp planuje wprowadzić alternatywny sklep z aplikacjami. Równoważnie utworzono listę oczekujących, na której możesz się zarejestrować i otrzymywać powiadomienia po uruchomieniu alternatywnego sklepu z aplikacjami. Kiedy, w jakiej formie i na jakich warunkach całość się zacznie, wciąż nie wiadomo.

Pozostaje jeszcze tylko pytanie, czy Apple pozwoli na to? Jestem przekonany, że tak poprowadzi całą sprawę, że na pewno nie stracą na tym całym zamieszaniu.

macpretorians

Źródło: macerkopf

Leave a Reply