Sprzedaż komputerów Mac wzrosła o 10%

W obliczu globalnego spowolnienia na rynku komputerów PC, dostawy komputerów Mac przełamały trend, odnotowując 10% wzrost rok do roku w 2. kwartale 2023 roku. Z kolei wszystkie inne główne marki komputerów PC odnotowały tendencję spadkową, a większość z nich odnotowała dwucyfrowe spadki dostaw.

Mac silny w kryzysie

Według kwartalnego raportu International Data Corporation (IDC) Worldwide Quarterly Personal Computing Device Tracker, światowe dostawy komputerów PC spadły o 13,4% rok do roku w 2023. Jest to szósty z rzędu kwartał spadku na rynku komputerów osobistych. Do spadku przyczyniło się kilka czynników, w tym presja makroekonomiczna, spadek popytu zarówno w sektorze mieszkaniowym, jak i komercyjnym, a także przesunięcie budżetów IT z zakupów sprzętu.

Problem pogłębiają nadmierne zapasy utrzymywane przez dostawców. Pełne magazyny sprawiają, że nie są składane kolejne zamówienia. Jitesh Ubrani, menedżer ds. badań w IDC, wyjaśnia na przykład, że wysokie zapasy utrzymywane przez kanały dystrybucji ciągną rynek w dół, co również zapewnia obniżone ceny:

„I choć problemy te powoli ustępują, wielu dostawców podzespołów nadal oferuje obniżone ceny, aby oczyścić swoje zapasy, a producenci komputerów PC i kanały dystrybucji nadal ostrożnie podchodzą do nowych systemów ze względu na niższy popyt”.

Dla kontrastu, dostawy komputerów Mac wzrosły o ponad 10% rok do roku. Wzrost pokazuje, że komputery Mac nadal cieszą się rosnącą popularnością. Ogłaszając swoje kwartalne dane, Apple stwierdziło niedawno, że jest zadowolone ze sprzedaży komputerów Mac. Tym samym Apple nadal dogania konkurentów takich jak Lenovo, HP i Dell i zajmuje czwarte miejsce w globalnej rywalizacji na rynku komputerów osobistych:

Sprzedaż komputerów Mac

macpretorians

Źródło: macerkopf

Leave a Reply