Aplikacje internetowe w macOS Sonoma

macOS Sonoma został zaprezentowany na WWDC 2023 na początku miesiąca. Obecnie testowana jest pierwsza wersja beta. Jedną z ciekawszych funkcji jest to, że można tworzyć pojedyncze aplikacje internetowe dla dowolnej witryny, którą często odwiedzasz w Safari. Aplikację taką można zachować następnie w Docku. Serwis MacRumors pokazał jak to działa w praktyce.

Aplikacje internetowe w macOS Sonoma

W macOS Sonoma każdą stronę przeglądaną w Safari można przekształcić w aplikację internetową, dzięki nowej opcji „Dodaj do Docka” w menu Plik. Oto jak zmienić często odwiedzaną stronę w aplikację dostępną w Docku. Tak jak mówiłem wcześniej jest to przykład stworzony dla witryny MacRumors.

macOS Sonoma: aplikacja internetowa MacRumors
  • W wersji beta programisty macOS Sonoma przejdź do MacRumors.com w Safari.
  • Wybierz Plik -> Dodaj do Docka na pasku menu.
  • Możesz zmienić ikonę MacRumors, klikając ją w oknie Dodaj do Docka.
  • Możesz również edytować nazwę aplikacji internetowej za pomocą pola tytułu – na przykład “MacRumors” jest bardziej zwięzły.
  • Kliknij niebieski przycisk Dodaj.

Po tych krokach zobaczysz aplikację internetową MacRumors znajdującą się w Docku i gotową do użycia niezależnie od Safari. Aplikacja ta współpracuje z Mission Control i Stage Managerem, tak jak każda inna aplikacja. Może być również otwierana za pośrednictwem Launchpad lub Spotlight.

Po otwarciu aplikacji internetowej zauważysz, że jej okno zawiera uproszczony pasek narzędzi z przyciskami nawigacyjnymi (uwaga: Twórcy stron internetowych mogą kontrolować, czy są one wyświetlane). Jak widać na obrazku, kolor motywu MacRumors dla witryny wtapia się w pasek narzędzi, zapewniając bardziej płynny wygląd.

macOS Sonoma: aplikacja internetowa MacRumors

Jeśli chodzi o nawigację, zakres aplikacji internetowej jest podyktowany przez hosta strony internetowej – w tym przypadku http://www.macrumors.com – dzięki czemu możesz poruszać się w dowolnym miejscu na stronie MacRumors, ale jeśli klikniesz link poza stroną hosta, taki jak Fora MacRumors, który jest oddzielnie hostowany na forums.macrumors.com, otworzy to połączoną stronę internetową w Safari. Dlatego, jeśli jesteś częstym zarówno na stronie MacRumors, jak i forach MacRumors, powinieneś utworzyć osobne aplikacje internetowe dla każdej z nich.

Funkcja ta wydaje mi się bardzo atrakcyjna dla tych, którzy nie lubią lub nie odnajdują się w świecie zakładek i kart. Jestem bardzo ciekawy co jeszcze przyniosą nam kolejne wersje beta systemu macOS Sonoma.

macpretorians

Źródło: MacRumors

Leave a Reply