Aqara FP2: Czujnik obecności z technologią radarową

Aqara wprowadziła ostatnio na rynek nowy, ekscytujący produkt do inteligentnego domu – FP2. Aqara FP2 wykorzystuje tradycyjną technologię pasywnej podczerwieni, ale także technologię radarową mmWave. Pozwala to na znacznie bardziej precyzyjne wykrywanie obecności.

Aqara FP2 już dostępna

W ofercie firmy Aqara pojawił się nowy czujnik obecności FP2. Jak wspomniano na początku, wykorzystuje on technologię radaru z falami milimetrowymi. Dzięki temu FP2 oferuje precyzyjne wykrywanie ruchów, nawet tych niewielkich. Jako przykład, Aqara podaje, że FP2 może wykryć oddech osoby. Podczas gdy klasyczny czujnik ruchu może wyłączyć światło, gdy siedzisz na kanapie czytając książkę lub pracując przy biurku, FP2 wykrywa Twoją obecność i pozostawia inteligentne światło włączone.

Czujnik FP2 jest w stanie monitorować wiele osób i wiele stref jednocześnie. Dzięki FP2 użytkownik może zdefiniować do 30 stref w pomieszczeniu (do 40 m2). Przykładowo, strefa dzienna i jadalna mogą być skonfigurowane jako oddzielne strefy z indywidualną automatyką. Czujnik śledzi do 5 osób jednocześnie, umożliwiając sterowanie różnymi strefami w oparciu o lokalizację każdego członka rodziny w czasie rzeczywistym.

Oprócz precyzyjnego wykrywania obecności i wielostrefowej automatyki, czujnik FP2 posiada również zintegrowane wykrywanie upadków. W tym celu należy go zainstalować na suficie. W przypadku upadku osoby można zaalarmować członków rodziny lub opiekunów.

FP2 może być używany w ramach platform inteligentnego domu innych firm, w tym Apple Home, Amazon Alexa, Google Home, Home Assistant i innych. Po skonfigurowaniu stref w aplikacji Aqara Home, konfiguracja stref może być zsynchronizowana z tymi platformami jako wiele czujników ruchu / obecności, umożliwiając użytkownikom wyzwalanie automatyzacji opartej na strefach z różnymi urządzeniami inteligentnego domu innych firm.

Wsparcie dla Matter jest również planowane i pojawi się w późniejszym terminie poprzez aktualizację oprogramowania sprzętowego. Oczekuje się, że czujnik otrzyma również inne funkcje, takie jak monitorowanie snu i wykrywanie postawy (stojącej, siedzącej i leżącej).

macpretorians

Źródło: macerkopf

Leave a Reply