Czy Twitter Blue uratuje Muska?

W ubiegłym tygodniu okazało się, że do Polski nadchodzi Twitter Blue. Co to jest? Pewnie już każdy zainteresowany sprawdził, ale dla pewności wyjaśnię. Jest to płatna subskrypcja dająca pewne przywileje użytkownikom, którzy zdecydują się na jej wykupienie.

Oto główne przywileje konta Twitter Blue:

  • priorytety w wyświetlaniu
  • grupowanie zakładek tematycznie
  • niebieski znaczek obok nazwy
  • 50% mniej reklam
  • dłuższy format video
  • edycja tweetów (do 5 razy w ciągu 30 min)
  • zdjęcia profilowe NFT
  • przesyłanie filmów full HD

Kompletnie nie rozumiem narzekań prawie wszystkich, którzy płaczą, że Elon Musk każe im płacić za korzystanie z Twittera. Nic bardziej mylnego. Jeśli nie chcesz wykupywać subskrypcji, nie musisz tego robić i możesz nadal korzystać z Twittera na tych samych warunkach.

Jesteśmy bardzo rozpieszczeni tym, czego dokonywał, a właściwie nie dokonywał poprzedni właściciel i założyciel Jack Dorsey. Musk zachowuje się po prostu jak właściciel, który chciałby, aby firma zarabiała na siebie. Fakt, że jego bardzo poważnym błędem były pierwsze ruchy jako właściciela firmy (czytaj grupowe zwolnienia pracowników). Następnie bardzo nieeleganckie zachowanie w sprawie odcięcia wszystkich aplikacji firm trzecich od dostępu do API Twittera. Jednak powoli z tego chaosu wydobywa się jakiś zarys strategii. Ja jako użytkownik z Polski cieszę się, że w końcu będę miał sposobność wypróbowania Twitter Blue. Przypomnę, że usługa ta została uruchomiona w czerwcu 2021 r. i była udostępniona tylko dla krajów angielskojęzycznych. Wątpię, abym przy poprzednim właścicielu doczekał się tej usługi w Polsce. Teraz, pewnie w przyszłym tygodniu, będę miał okazję wypróbować ją na własnej skórze.

Twitter/Twitter Blue będzie się dzielił przychodami z reklam

Kolejną bardzo ciekawą wypowiedzią w ostatnim czasie, była wypowiedź Muska odnośnie przychodów z reklam. Twitter Inc. zacznie pokazywać reklamy w odpowiedzi na tweety i dzielić się częścią przychodów z tweeta autora.

Wymóg jest następujący: Aby kwalifikować się do otrzymania części przychodów, osoba musi być abonentem wersji premium, zwanej Twitter Blue. To kosztuje 8 dolarów miesięcznie.

„Aby być uprawnionym, konto musi być zweryfikowanym abonentem Twitter Blue”. (Elon Musk February 3, 2023)

Musk nie sprecyzował, jak dużą częścią przychodów z reklam Twitter będzie się dzielił. Pracuje on nad poprawą odbioru produktu premium firmy. Ma również na celu odzyskanie reklamodawców, którzy wstrzymali lub przestali wydawać tyle po przejęciu przez niego firmy w październiku.

Dla mnie te wszystkie działania pokazują, że Elon Musk chce zrobić wszystko, aby Twitter na siebie zarabiał. Jego ostatnie działania ja osobiście odbieram jako trafne decyzje z punktu widzenia szefa firmy.

macpretorians

Źródło: Bloomberg

Leave a Reply