iOS 17.2: Apple wprowadza Sideloading?

W przeszłości Apple było masowo krytykowane przez rządy na całym świecie, w tym Unię Europejską. Firma była oskarżana o praktyki antykonkurencyjne. Powodem był fakt, że App Store i iOS nie pozwalają na instalowanie aplikacji z innych źródeł – tzw. Sideloading.

W zeszłym roku poinformowano, że Apple będzie pracował nad wdrożeniem sposobu sideloadingu z iOS 17. W przypadku wcześniej wydanych wersji mobilnego systemu operacyjnego nie zostało to jeszcze wdrożone. Jednak serwis 9To5Mac znalazł teraz wskazówki w kodzie wersji beta iOS 17.2, które mogą wskazywać na integrację sideloadingu na urządzeniach iOS. 9To5Mac mówi:

„iOS 17.2 ma nową strukturę publiczną o nazwie Managed App Distribution. Chociaż naszą pierwszą myślą było to, że ten interfejs API jest związany z rozwiązaniami MDM do instalowania aplikacji korporacyjnych (co jest już możliwe na iOS), wydaje się, że Apple pracuje nad czymś ważniejszym niż to.

Analizując nowy interfejs API, stwierdziliśmy, że ma on deklarowany w systemie punkt końcowy rozszerzenia, co oznacza, że inne aplikacje mogą tworzyć tego rodzaju rozszerzenia. Jeśli zagłębimy się jeszcze dalej, znajdziemy nowe, nieużywane uprawnienie, które daje aplikacjom innych firm uprawnienia do instalowania innych aplikacji. Innymi słowy, pozwoliłoby to programistom na tworzenie własnych sklepów z aplikacjami.“

Według 9To5Mac, API ma „podstawowe elementy sterujące do pobierania, instalowania, a nawet aktualizowania aplikacji ze źródeł zewnętrznych”. Możesz również sprawdzić, czy aplikacja jest kompatybilna z określonym urządzeniem lub konkretną wersją iOS. W odpowiednim interfejsie API 9to5Mac znalazł również oznaki blokady regionalnej, co sugeruje, że Apple może ograniczyć ją do niektórych krajów.

W międzyczasie Apple opublikowało nową dokumentację dla Managed App Distribution API na swojej własnej stronie internetowej. Wyjaśnia, że służy to przede wszystkim jako rozwiązanie MDM. Jednak, jak wskazał 9to5Mac we własnym raporcie, API może być również wykorzystywane do innych celów, takich jak sideloading ze źródeł zewnętrznych wymuszonych przez UE. Teoretycznie Apple jest zobowiązany do przestrzegania przepisów ustawy o rynkach cyfrowych do marca 2024 r., ale jednocześnie prawdopodobnie spróbuje utrzymać App Store w jego pierwotnej formie.

macpretorians

Źródło: appgefahren

Leave a Reply