Apple może rzucić wyzwanie Google za pomocą własnej wyszukiwarki

„Apple ma potencjał i zasoby, aby wprowadzić własną wyszukiwarkę, która stanowiłaby poważną konkurencję dla Google”

Takie oto zdanie wypowiedział Mark Gurman z Bloomberga w swoim biuletynie „Power On“. Ten ruch może pozwolić Apple na zwiększenie przychodów. Ponadto wewnętrzne postępy Apple w technologii wyszukiwania wskazują na przejście w kierunku spójnego i bardziej prywatnego rozwiązania wyszukiwania.

Spotlight jako podstawa wyszukiwania Apple

Według Bloomberga, Apple od kilku lat rozważa rozwój swojej własnej wyszukiwarki. Powodem tego rozważania jest fakt, że wyszukiwanie jest głównym instrumentem na urządzeniach cyfrowych. Obecnie Apple otrzymuje część przychodów z reklam Google. Hostingując własną wyszukiwarkę, Apple może znacznie zwiększyć te przychody.

Apple od jakiegoś czasu udoskonala swoją technologię wyszukiwania. Firma ma już własne wyszukiwarki dla różnych usług, takich jak App Store, Apple TV i News. John Giannandrea, który jest odpowiedzialny za sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe w Apple, nadzoruje również duży zespół zajmujący się algorytmami wyszukiwania. Zespół opracował najnowocześniejszą wyszukiwarkę o nazwie „Pegasus” dla różnych aplikacji i usług Apple.

Apple zaczął dodawać wyniki wyszukiwania internetowego do narzędzia Spotlight, aby kierować użytkowników bezpośrednio do stron internetowych, które mogą odpowiedzieć na ich pytania. W różnych okresach wyniki te były dostarczane przez Bing z Microsoftu lub Google z Alphabet. Siri również używa tej technologii do wyświetlania wyników internetowych.

Oczywiście technologia leżąca u podstaw wyszukiwania Spotlight i aplikacji jest ograniczona w porównaniu z możliwościami Google. Ale to zapewnia podstawę, jeśli Apple kiedykolwiek chciałoby wydać kompletną wyszukiwarkę. Zespół Giannandrea próbuje zintegrować możliwości wyszukiwania Apple głębiej z doświadczeniem iOS i macOS – i prawdopodobnie wspierać technologię za pomocą nowych generatywnych narzędzi AI.

Przychody z reklam poprzez wyszukiwanie

Apple ma również własny zespół ds. technologii reklamowych, który będzie pomocny, jeśli wewnętrzne ambicje wyszukiwania wzrosną. Ta grupa obsługuje funkcje reklam wyszukiwania w App Store, dostarcza reklamy do Apple News, a także aplikacji giełdowych i pogodowych oraz negocjuje umowy reklamowe na transmisje sportowe. Ta grupa ma już wiele umiejętności i pracowników sprzedaży wymaganych do założenia grupy reklamowej w wyszukiwarkach internetowych.

Czy już niedługo zobaczymy wyszukiwarkę od Apple? Czas pokaże. Na razie firma musi opierać się na Google (taki jest wybór Apple).

macpretorians

Źródło: macerkopf

Leave a Reply