Zamki do drzwi Matter a Apple Home Key

Nowy standard inteligentnego domu Matter szybko przyjął się na świecie. Coraz więcej producentów wyposaża swoje produkty w możliwość integracji Matter. Jednak dla użytkowników Apple, przyzwyczajonych do pewnych rozwiązań, nie jest to tak proste.

Niektórych funkcji Apple Home nie można po prostu przenieść do Matter. Na przykład HomeKit Secure Video wykorzystuje Home Hub, czyli Apple TV (4. generacji lub nowsze) lub HomePod (mini), do szyfrowania, a następnie przechowuje nagrania w iCloud.

Apple Home Key, z drugiej strony, jest mocno połączony z iPhonem lub Apple Watch i może odblokować zamki do drzwi, umieszczając na nim te urządzenia. Wraz z iOS 17 Apple chce zaoferować tę wygodę również za pośrednictwem urządzeń Matter.

Oficjalny dokument dotyczący nowych funkcji iOS 17 stwierdza:

Ulepszenia dla zamków Matter: kontroluj zamki z obsługą Matter za pomocą iPhone’a, aby odblokować drzwi za pomocą klucza do drzwi wejściowych lub ustawić kody PIN w aplikacji Dom.

Jednak funkcja ta nie ma być dostarczana bezpośrednio z iOS 17, ale dopiero z aktualizacją w dalszej części roku. Kolejnym warunkiem jest wykorzystanie nowej architektury HomeKit.

Podczas gdy zamki drzwiowe z Apple Home Key są dostępne w USA od dłuższego czasu, rynek europejski jak narazie czeka na tą możliwość. Aqara pracuje jednak nad odpowiednią integracją dla zapowiedzianego SmartLock U200.

Oznacza to, że od początku 2024 roku na rynku europejskim może wreszcie pojawić się zamek do drzwi, który można odblokować, umieszczając na nim iPhone’a lub Apple Watch.

macpretorians

Źródło: SmartApfel

Leave a Reply