Czy Apple wykorzysta drukarki 3D do produkcji urządzeń?

Apple testuje wykorzystanie drukarek 3D do produkcji stalowej obudowy używanej przez niektóre z nadchodzących zegarkach Apple Watch. Według osób, które wiedzą coś o sprawie, krok ten zwiastuje poważną zmianę w sposobie, w jaki firma będzie wytwarzała produkty.

Technika ta wyeliminowałaby potrzebę cięcia dużych płyt metalowych w kształt produktu. To skróciłoby czas potrzebny na zbudowanie urządzeń, jednocześnie pomagając środowisku, zużywając mniej materiału.

Apple Watch

Apple szuka nowych rozwiązań produkcyjnych

Wg anonimowego informatora, jeśli prace z Apple Watch pójdą zgodnie z planem, Apple będzie chciało rozszerzyć proces na więcej produktów w ciągu najbliższych kilku lat. Rzeczniczka firmy z Cupertino odmówiła komentarza.

Do tej pory Apple stosowało bardziej konwencjonalne podejście produkcyjne do swoich zegarków ze stali nierdzewnej, które stanowią około 10% wszystkich jednostek linii produktów. Proces zwany kucie służy do formowania cegieł z materiału w mniejszy blok metalu zbliżony do wielkości urządzenia. CNC lub komputerowa maszyna sterowana numerycznie jest następnie używana do wcinania metalu i tworzenia dokładnego projektu i otworów na guziki.

Nowa technika wykorzystuje rodzaj druku 3D zwany natryskiem spoiwa, aby stworzyć ogólny zarys urządzenia zbliżony do jego rzeczywistego rozmiaru lub tak zwany w produkcji jako „kształt zbliżony do siatki”. Odcisk jest wykonany ze sproszkowanej substancji, która następnie przechodzi proces zwany spiekaniem. Następnie wykorzystywane jest ciepło i ciśnienie, aby wcisnąć materiał do czegoś, co przypomina tradycyjną stal. Dokładny projekt i wycięcia są następnie frezowane jak w poprzednim procesie.

Wiadomość ta dała impuls firmom druku 3D, takim jak 3D Systems Corp. i Stratasys Ltd. Akcje 3D Systems wzrosły aż o 10%, podczas gdy Stratasys skoczył o 6,9%. Apple wzrosło o 1,8% do 187,46 USD od 14:48 w Nowym Jorku.

Apple i jego dostawcy po cichu rozwijają tę technikę od co najmniej trzech lat. W ciągu ostatnich kilku miesięcy testowali proces ze stalowymi kopertami przeznaczonymi do Apple Watch Series 9, który ma zostać zaprezentowany 12 września.

Nie ma gwarancji, że pierwsze przesyłki konsumenckie nowych stalowych zegarków Apple Watch zostaną zbudowane przy użyciu odnowionej techniki produkcji, ale test sugeruje, że firma poważnie podchodzi do tego podejścia. Apple planuje również zastosować ten proces do swojego tytanowego zegarka Ultra, ale taka zmiana jest planowana dopiero w 2024 roku.

Prace związane z drukowaniem 3D są prowadzone przez zespół projektantów produkcyjnych Apple, który jest nadzorowany przez Roba Yorka, wiceprezesa firmy i podlega szefowi operacyjnemu Sabih Khanowi. Przejście na koperty zegarków z nadrukiem 3D było kosztownym przedsięwzięciem dla Apple i jego dostawców, ale powinno okazać się uproszczeniem produkcji i potencjalnie niższymi kosztami w czasie. Na razie koszt za obudowę zegarka z nowym procesem jest zgodny z kosztem poprzedniej metody.

Podejście to przynosi korzyści środowisku, ponieważ wykorzystuje tylko przybliżoną ilość metalu niezbędną do stworzenia obudów urządzeń. W kolejnym ruchu w kierunku zrównoważonego rozwoju, Apple planuje wykorzystać nowe materiały do zastąpienia skóry w niektórych swoich nowych etui na iPhone’a i innych akcesoriach, powiedzieli ludzie zaznajomieni ze sprawą.

Należy pamiętać, że mowa tutaj o części urządzenia, które byłoby wyprodukowane dzięki drukarkom 3D. W tym konkretnym przykładzie mówimy tylko o stalowej obudowie. Niestety w niektórych serwisach pojawiła się informacja, że Apple wyprodukuje całe urządzenie tą metodą. Do tego jeszcze naprawdę bardzo daleka droga. Bądźmy cierpliwi😉

macpretorians

Źródło: Bloomberg

Leave a Reply