iPhone 16: panel OLED z technologią mikrosoczewek

Apple rozważa zastosowanie technologii mikrosoczewek MLA w celu zwiększenia jasności wyświetlaczy OLED w modelach iPhone’a 16 przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii. Takie informacje przekazuje koreański magazyn internetowy The Elec. Według informacji magazynu, dostawcy wyświetlaczy Apple, Samsung i LG, zaoferowali wyposażenie paneli OLED w matryce z mikrosoczewkami (MLA).

Technologia mikrosoczewek oferuje wiele korzyści, zwłaszcza pod względem zużycia energii i jasności. Istnieją jednak również wady, które Apple musi wziąć pod uwagę przy wdrażaniu tego rozwiązania. Dzięki MLA ścieżka światła odbijanego od wnętrza panelu do ekranu jest odwrócona. Poprawia to jasność, jednocześnie zużywając mniej energii niż konwencjonalne panele OLED.

Chociaż MLA osiąga wyniki w tym zakresie, istnieje efekt uboczny. Luminancja boczna jest zmniejszona, co ogranicza pole widzenia ekranu z punktu widzenia użytkownika. Ponadto zastosowanie MLA w panelach OLED zwiększa koszty produkcji.

Według The Elec, obecne panele MLA od Samsunga i LG nie spełniają jeszcze standardów Apple. Samsung ma podobno większe doświadczenie w stosowaniu MLA do paneli OLED. Firma wykorzystała tę technologię na przykład w niektórych własnych modelach Galaxy S Ultra, a także dostarczyła chińskim producentom telefonów, takim jak Vivo, panele OLED z aplikacją MLA.

LG wykorzystało już MLA w niektórych ze swoich większych telewizorów OLED Smart TV, ale nie ma doświadczenia w stosowaniu go w małych i średnich panelach, w których kierunek światła jest ustawiony inaczej. Dlatego też mówi się, że Apple nie podjęło jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie jego zastosowania tego rozwiązania w swoich produktach.

macpretorians

Źródło: Maclife

Leave a Reply