Apple planuje Face ID dla MacBooka Pro i iMaca

Apple zamierza wprowadzić system uwierzytelniania biometrycznego Face ID wprowadzony wraz z iPhone’ami do swojej gamy komputerów Mac. Mowa tutaj zarówno o komputerach przenośnych, jak i stacjonarnych.

Podobnie jak Touch ID zaczęło się na iPhonie, zanim rozprzestrzeniło się na iPada, a następnie zarówno na MacBooka Pro, jak i MacBooka Air, tak Face ID pojawi się w komputerach Mac firmy Apple. Plotkowano o tym już wcześniej, a Apple stwierdziło, że Face ID pojawi się na większej liczbie urządzeń. Natomiast dopiero nowo przyznany patent jest pierwszym „namacalnym” dowodem na to, że Face ID zostanie wprowadzony do jakiejś formy MacBooka.

Face ID

Apple otrzymało patent na Face ID

Przyznany patent, „Light Recognition Module for Determining a User of a Computing Device”, dotyczy głównie dodania Face ID do MacBooków, choć zamiast tych terminów konsekwentnie odnosi się do modułu rozpoznawania światła i laptopa.

Face ID

Wniosek patentowy Apple podkreśla, że użytkownicy przechowują poufne informacje, a także, że możliwości laptopów oznaczają, że ludzie używają ich do wykonywania coraz bardziej złożonych zadań – co może stanowić problem.

„Wykonując te złożone funkcje, wrażliwe dane związane z tymi użytkownikami mogą być gromadzone i / lub przechowywane przez te urządzenia komputerowe. Aby uniemożliwić nieautoryzowanym użytkownikom dostęp do tych wrażliwych danych, te urządzenia komputerowe mogą zawierać systemy i mechanizmy uwierzytelniania użytkowników”. ( Apple )

„Ze względu na ograniczoną ilość miejsca dostępną w wewnętrznych wnękach tych urządzeń komputerowych, te schematy uwierzytelniania powinny być kompaktowe (lub mieć cienkie profile) bez poświęcania dokładności rozpoznawania użytkownika. Odpowiedzią jest wdrożenie modułu rozpoznawania wzorców świetlnych, który może być wbudowany w urządzenie komputerowe (np. laptop, notebook, komputer stacjonarny itp.)”. ( Apple )

Apple proponuje, aby moduł Face ID znajdował się w przegrodzie, która może być „umieszczona w sąsiedztwie warstwy wyświetlacza” lub nad nią.

Ponadto, podczas gdy tekst patentu w przeważającej mierze dotyczy laptopa, jeden rysunek w nim pokazuje wycięcie Face ID używane w obudowie w stylu iMaca.

Face ID

Apple nieustannie bada wiele różnych technologii, a także bardzo wiele różnych sposobów ich wdrażania, a złożenie wniosku patentowego nie jest dowodem na to, że produkt zostanie kiedykolwiek wydany. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę poprzednie oświadczenie Apple o pojawieniu się Face ID na większej liczbie urządzeń i sposób, w jaki jego postęp podąża tą samą linią, co Touch ID, myślę, że ta technologia wkrótce pojawi się na komputerach Mac.

macpretorians

Źródło: appleinsider

Leave a Reply