Apple zarobi dzięki kontraktowi Messiego

Jorge Mas to miliarder odpowiedzialny za sprowadzenie Messiego do MLS. Mas skusił najlepszego piłkarza świata niezwykłym sportowym kontraktem.

60-letni dyrektor budowlany chciałby namieszać w biznesie amerykańskiego soccer’a, a podstawą jego strategii jest Apple i Lionel Messi.

Jak już pisałem Messi otrzymał nietypowy, aczkolwiek bardzo ciekawy kontrakt. Piłkarz zrezygnował z tradycyjnej umowy gotówkowej. Zamiast tego zawarł porozumienie o podziale przychodów i udziałów kapitałowych w zespole.

Wizją Mas jest to, że międzynarodowa supergwiazda zwabi miliony nowych subskrybentów usługi przesyłania strumieniowego Apple TV+ i przyciągnie najlepszych graczy do Major League Soccer. Messi otrzyma udział w niespodzianym wzroście kont międzynarodowych dla Apple TV+, podczas gdy klub piłkarski Mas Inter Miami ma zarobić miliony na zwiększonej sprzedaży biletów i towarów. Reszta ligi zobaczy efekt domina z szumu wokół Messiego.

Ruch taki może być postrzegany jako ryzykowny. Messi jest zawodnikiem 36-letnim, więc najlepsze lata ma już za sobą. Ostatnie 2 lata spędził w PSG, gdzie wiodło mu się różnie, żeby nie powiedzieć przeciętnie. Z drugiej strony poprowadził w ubiegłym roku swoją drużynę reprezentacyjną do Mistrzostwa Świata.

Apple zyska na Messim

Messi jest kolejną gwiazdą piłkarską, która na „stare lata” przeniosła się do ligi USA. Brazylijska legenda Pele spędził trzy sezony w New York Cosmos w latach 70., y David Beckham opuścił Real Madryt w 2007 roku, aby dołączyć do LA Galaxy. W USA grali również Thierry Henry, Wayne Rooney i Didier Drogba. Mimo tego, MLS nie osiągnął wielkiej popularności.

Mas posiada unikalny układ z Apple TV, który przyniesie mu korzyści, jeśli usługa przesyłania strumieniowego przyciągnie międzynarodowych abonentów. Mas szacuje, że Messi może przynieść 2 miliony zagranicznych kont w ciągu 18 miesięcy.

„Nie ma innego gracza w tym kraju, który mógłby mieć wpływ na całym świecie, jaki może mieć Leo Messi.”

Apple nie skomentowało tych informacji.

Apple TV coraz cześciej jest blisko sportu. Usługa pokazuje już MLS oraz MLB. Ostatnio słyszeliśmy plotki, jakoby Apple chciało uzyskać prawa do pokazywania Bundesligi. W ten sposób firma chce przyciągnąć subskrybentów.

Czy Apple jest w stanie zarobić na sportowych kanałach? Czy jest w stanie spopularyzować amerykańską piłkę nożną na całym świecie, dzięki grze Messiego w lidze USA? Czas pokaże. Jednak dla mnie zarówno oferta sportowa, a przede wszystkim filmowa (serialowa) sprawia, że Apple TV/Apple TV+ jest co raz bardziej atrakcyjna dla każdego widza.

macpretorians

Źródło: Bloomberg

Jedna myśl na temat “Apple zarobi dzięki kontraktowi Messiego

Leave a Reply