Korzystanie z prywatnego przeglądania Safari w macOS Sonoma

Po raz kolejny aktualizacje Apple dotyczące bezpieczeństwa w Safari są niewielkie, ale przydatne. Oto, co nowego w macOS Sonoma i co może zrobić przeglądanie prywatne.

Beth Dakin, starszy menedżer Apple ds. inżynierii oprogramowania Safari, powiedziała podczas prezentacji WWDC, że Safari „była pierwszą przeglądarką, która wprowadziła przeglądanie prywatne”.

Po prawie 20 latach idea „przeglądania prywatnego” pozostała taka sama, nawet jeśli Apple wprowadziło nowe aspekty, tak jak w przypadku nadchodzącego macOS Sonoma.

Korzystając teraz z funkcji przeglądania prywatnego, Safari, jak zawsze, nie dodaje do historii przeglądarki i nie rejestruje wyszukiwanych haseł. Bardzo ważną sprawą jest fakt, że prywatne okno na jednym z urządzeń nie otworzy się automatycznie na innych urządzeniach.

Otwierając okno prywatne sprawiamy, że każda karta utworzona w tym oknie będzie również prywatna. Będzie tak również w przypadku zamknięcia jednego z wielu okien prywatnych. Jeśli jednak zamkniesz ostatnią pozostałą kartę prywatną, powrócisz do zwykłego, nieprywatnego przeglądania. Tak samo stanie się, gdy zamkniesz całe okno przeglądarki.

„Prywatne przeglądanie teraz… całkowicie blokuje znane narzędzia śledzące przed ładowaniem na stronach i usuwa śledzenie z adresów URL podczas przeglądania w trybie przeglądania prywatnego”. (Beth Dakin, starszy menedżer Apple ds. inżynierii oprogramowania Safari)

Dakin zwróciła uwagę na najbardziej widoczną zmianę w tej funkcji. Teraz, gdy przez krótki czas nie klikasz ani nie przewijasz w oknie prywatnym, Mac, iPhone lub iPad zakłada, że odszedłeś od urządzenia.

macOS Sonoma Safari

W rezultacie blokuje okno prywatne. W ten sposób każdy, kto zbliża się do urządzenia, może zobaczyć, że korzystasz z przeglądania prywatnego. Nikt oprócz właściciela nie może zobaczyć żadnej zawartości i oczywiście nie może odblokować okna Safari bez odpowiedniego hasła, Touch ID lub Face ID.

macpretorians

Źródło: appleinsider

Leave a Reply