iOS 17 i macOS Sonoma pozwolą użytkownikom edytować filmy Cinematic za pomocą aplikacji innych firm

Wraz z iPhone’em 13 Apple wprowadziło nową funkcję o nazwie „Tryb kinowy”, która stosuje tę samą ideę co tryb portretowy do filmów, powodując rozmycie tła. Do tej pory jedynym sposobem edycji filmów w trybie kinowym było użycie aplikacji Apple Photos, iMovie lub Final Cut. Zmieni się to jednak wraz z iOS 17 i macOS Sonoma.

Filmy kinowe pojawią się w aplikacjach innych firm

Jak ogłosiło Apple podczas WWDC 2023, iOS 17 i macOS Sonoma wprowadzają nowe API Cinematic. Jak sama nazwa wskazuje, umożliwia ono deweloperom dodawanie obsługi filmów Cinematic do ich aplikacji. API działa zarówno w przypadku odtwarzania, jak i edycji, więc edytory innych firm będą mogły również umożliwiać użytkownikom dodawanie takich filmów do swoich projektów.

Filmy Cinematic składają się z dwóch plików. Jeden z nich zawiera ostatecznie wyrenderowane wideo, które można udostępniać innym aplikacjom, podczas gdy drugi plik zawiera wszystkie metadane, które generują efekt rozmycia, dzięki czemu użytkownik może edytować wideo w nieniszczący sposób.

Obecnie, jeśli spróbujesz zaimportować wideo Cinematic do edytora wideo innej firmy, może on odczytać tylko ostatecznie wyrenderowane wideo, nie pozwalając na edycję takich elementów, jak głębia pola i główna ostrość – coś, co można zrobić za pomocą jednej z aplikacji Apple. Jednak dzięki nowemu API aplikacje będą miały dostęp do drugiego pliku ze wszystkimi metadanymi, dzięki czemu będą mogły również modyfikować efekty na tych filmach.

A ponieważ API nie jest ograniczone do profesjonalnych edytorów wideo, możliwości są nieograniczone. Aplikacje społecznościowe mogą również z niego korzystać, umożliwiając użytkownikom na przykład przesyłanie, edytowanie i udostępnianie filmów Cinematic bez opuszczania aplikacji.

Warto jednak zauważyć, że nagrywanie filmów Cinematic nadal wymaga korzystania z natywnej aplikacji Aparat iOS. Konieczne jest również posiadanie iPhone’a 13 lub nowszego. Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że sama aktualizacja urządzeń do iOS 17 lub macOS Sonoma nie pozwoli na edycję filmów Cinematic w aplikacjach innych firm, ponieważ aplikacje te muszą zostać zaktualizowane o nowy interfejs API.

macpretorians

Źródło: 9To5Mac

Leave a Reply