macOS Sonoma: profile Safari, aplikacje webowe w Docku, nowy interfejs FaceTime

Podczas WWDC 2023 Apple zaprezentowało macOS Sonoma. Nowy system operacyjny dla komputerów Mac ma przynieść ciekawe zmiany i nowe funkcje. Deweloperzy i pierwsi użytkownicy zaczęli badać wersję beta macOS Sonoma i odkryli wiele nowości, które poprawiają komfort użytkowania. Aktualizacje te obejmują bardziej przyjazne dla użytkownika Preferencje systemowe, odnowiony interfejs FaceTime, wprowadzenie profili Safari, ulepszone funkcje udostępniania ekranu i wiele innych.

macOS Sonoma

Ulepszona nawigacja w Preferencjach systemowych

Wraz z macOS Ventura, Apple dokonało już redesignu Preferencji Systemowych, aby dostosować je bardziej do iOS i iPadOS. W macOS Sonoma użytkownicy mogą łatwiej poruszać się po różnych ekranach menu. Dzięki zaimplementowaniu przycisków do przodu i do tyłu, nie jest już konieczne ciągłe poruszanie się po pasku bocznym.

Interfejs FaceTime zyskuje nowy wygląd

Najnowsza wersja macOS przynosi nowy wygląd FaceTime. Opcje efektów wideo zostały przeniesione z centrum sterowania do własnego zielonego paska menu FaceTime. Znajdziesz tam teraz widok mini kamery internetowej i przyciski do wywoływania reakcji, takich jak miłość, polubienie, niechęć, balony, deszcz, konfetti, lasery i fajerwerki.

Safari wprowadza profile

Safari oferuje nową funkcję: Profile. Narzędzie to pozwala użytkownikom zarządzać oddzielnymi doświadczeniami przeglądania do pracy, szkoły lub użytku osobistego. Każdy profil ma własną ikonę i zachowuje indywidualną historię, grupy kart, ulubione i pliki cookie. Użytkownicy mogą nawet przypisywać określone rozszerzenia do różnych profili, aby zoptymalizować przeglądanie pod kątem różnych potrzeb.

Zadokowane aplikacje internetowe w Safari

macOS Sonoma ułatwia tworzenie samodzielnych aplikacji internetowych za pośrednictwem Safari, które można dodać do Docka użytkownika. Oddzielne okno dla każdej aplikacji internetowej, wyposażone w przyciski do przodu i do tyłu, umożliwia prostą nawigację.

Jednoczesne wprowadzanie danych z klawiatury i dyktowanie

macOS Sonoma wprowadza możliwość jednoczesnego wprowadzania danych z klawiatury i dyktowania. Funkcja ta zapewnia nieprzerwany przepływ pracy i pozwala użytkownikom kontynuować pisanie po aktywowaniu funkcji dyktowania.

Ulepszone udostępnianie ekranu

W systemie macOS Sonoma wprowadzono znaczące ulepszenia w zakresie udostępniania ekranu. Nowa funkcja Presentation Overlay zapewnia lepszą widoczność podczas rozmów FaceTime lub Zoom. Użytkownicy mogą umieścić się w ruchomej bańce na ekranie lub przenieść zawartość ekranu w tło, aby sprawiać wrażenie, że stoją tuż przed nim.

To tylko niektóre funkcje, które odmienią używanie komputera Mac. Na kolejne nowości czekamy w kolejnych wersjach beta systemu.

macpretorians

Źródło: macerkopf

Leave a Reply