The Elder Scrolls Online to gra fansasy MMORPG powstała na bazie serii gier, której początek sięga roku 1994. Wtedy światło dzienne ujrzał The Elder Scrolls: Arena. W roku 1997 powstał TES II: Daggerfall, a w 2002 TES III: Morrowind, który okazał się arcydziełem. W roku 2006 otrzymaliśmy nieco mniej udany TES IV: Oblivion, po czym 5 lat później premierę zaliczyła najbardziej rozpoznawalna część serii TES V: Skyrim. Kolejnym krokiem producenta tychże gier, czyli Bethesdy Softworks, było przeniesienie Tamriel, to jest uniwersum, w którym osadzone są wszystkie części serii, do świata online. Tak w roku 2014 doczekaliśmy się premiery The Elder Scrolls Online.

Tyle z historii, przejdźmy do kwestii technicznych. Jedną z najważniejszych informacji dla czytelników tego bloga będzie fakt, że gra od premiery do dzisiaj jest dostępna również na macOS. Oficjalne wymagania gry to:
MINIMALNE:
- Wymaga 64-bitowego procesora i systemu operacyjnego
- System operacyjny: Mac® High Sierra v 10.13
- Procesor: Intel Core 2 Duo processor
- Pamięć: 4 GB RAM
- Karta graficzna: AMD Radeon Pro 560 graphics (4GB of VRAM)
- Sieć: Szerokopasmowe połączenie internetowe
- Miejsce na dysku: 85 GB dostępnej przestrzeni
- Dodatkowe uwagi: OpenGL: 4.1
ZALECANE:
- Wymaga 64-bitowego procesora i systemu operacyjnego
- System operacyjny: Mac® High Sierra v 10.13
- Procesor: Intel i5 processor
- Pamięć: 4 GB RAM
- Karta graficzna: AMD Radeon Pro 560 graphics (4GB of VRAM)
- Sieć: Szerokopasmowe połączenie internetowe
- Miejsce na dysku: 85 GB dostępnej przestrzeni
- Dodatkowe uwagi: OpenGL: 4.1
Należy mieć na uwadze, że są to wymagania z roku 2014. W roku 2020 deweloper ogłosił niestety, że gra ze względu na złożoność procesu i koszty jakie studio musiałoby ponieść, nie zostanie “przepisana” pod procesory Apple Silicon. Można ją oczywiście odpalić, co odbywa się poprzez Rosettę, ale twórca ostrzega, że wydajność gry może być poniżej normy i nie będzie wspierał oficjalnie problemów związanych z graniem na macach z M1 i nowszych, ale nadal wsparcie będzie dla maszyn z procesorami Intela.
Jak to wygląda w praktyce? Mój MacBook Air z 2020 roku, w wersji z 8GB pamięci RAM, świetnie radzi sobie z ESO pomimo zainstalowanego w nim procesora M1. Na wysokich ustawieniach graficznych, w rozdzielczości full HD, osiąga 50-60 FPS, a spada do 40 jedynie w miastach, gdzie jest gęsto od budynków i postaci. Nie jest to wynik nadzwyczajny, ale bądź co bądź jest to zintegrowana karta graficzna, a w dodatku aplikacja przepuszczona przez Rosettę.
Nie będę rozpisywał się na tematy fabularne, ponieważ opisów, gameplayów itp. na ten temat jest w internecie mnóstwo. Najważniejsze co chciałem przekazać, to informacja o możliwości gry w tą wspaniałą produkcję na macOS i ewentualnych problemach jakie można napotkać. Oto pierwsze kroki w grze:
Dodam jedynie, że grę można nabyć w wersji cyfrowej na jej oficjalnej stronie lub jako klucz na Steama. Od premiery powstało już sporo płatnych dodatków, poszerzających mapę o nowe regiony, jednak na początek wystarczy kupić podstawkę, którą można nabyć w sklepach z kluczami za 20-25zł.
W razie jakichkolwiek pytań, czy to w sprawach technicznych, czy samej rozgrywki, zapraszam do komentowania wpisu.
Maciej Wołkowski