Niezbędnym akcesorium do zestawu słuchawkowego AR firmy Apple może być subskrypcja Apple One

Wraz ze zbliżającą się Worldwide Developers Conference firmy Apple, rośnie napięcie przed ogłoszeniem zestawu mieszanej rzeczywistości. Oczekiwania wobec urządzenia są wysokie – podobnie jak prawdopodobna cena. Jednak znaczna część społeczności technologicznej czeka z zapartym tchem, aby sprawdzić, czy Apple może dostarczyć przełomowe urządzenie tam, gdzie zawiedli konkurenci.

Jeśli Apple uda się zaprezentować urządzenie, które będzie miało potencjał, firma z pewnością przypisze ten sukces swojej charakterystycznej zdolności łączenia sprzętu i oprogramowania. I będą mieli rację, ponieważ jest to cecha Apple, która wiele lat temu zdobyła moje serce.

Ale jest jeszcze jeden element działalności Apple, który z dnia na dzień odgrywa coraz większą rolę w bilansie finansowym firmy.

Usługi Apple dają firmie coraz więcej

Image.tiff
Apple One

Usługi Apple szybko stały się jednym z najważniejszych segmentów działalności firmy, ustępując jedynie iPhone’owi pod względem przychodów. Ten segment wzrósł w ostatnim kwartale o 5,5%, generując prawie 21 miliardów dolarów, podczas gdy inne obszary – takie jak Mac i iPad – ucierpiały z powodu spadków. Usługi Apple od dawna odgrywają kluczową rolę w produktach Apple, będąc czynnikiem łączącym elementy ekosystemu.

Każde urządzenie, które Apple zdecyduje się wciągnąć do swojej oferty, z pewnością zostanie powiązane z jakąś usługą, którą firma już oferuje. W ten sposób Apple zyskuje przewagę nad konkurencją już na starcie, ponieważ konkurenci będą musieli albo wymyślić własne usługi, albo, co bardziej prawdopodobne, zintegrować z usługami firm trzecich. Ale ponieważ Apple ma już wszystkie te usługi w swojej ręce, startuje z poważną przewagą.

Usługi dla zestawu AR/VR

Prawie każda usługa, którą ma Apple, może mieć duże zalety dla zestawu słuchawkowego rzeczywistości mieszanej. Nie jest trudno wyobrazić sobie do czego może służyć nowe urządzenie firmy.

Dla przykładu weźmy Apple TV+ i Apple Music. Można by sobie wyobrazić oglądanie filmów ze znajomymi za pośrednictwem SharePlay na ogromnym wirtualnym ekranie. Albo koncert plenerowy założony przez Apple w wirtualnym miejscu.

4318647\_original.jpeg

Pomyślmy również o istniejących interaktywnych usługach Apple: Apple Arcade i Apple Fitness+. Zarówno gry, jak i fitness są ważnymi miejscami dla istniejących zestawów słuchawkowych, a ponieważ fitness i zdrowie są szczególnym obszarem zainteresowania Apple, trudno sobie wyobrazić, że firma nie ma planu, w jaki sposób połączyć usługę ze swoim nowym sprzętem. Można sobie wyobrazić wirtualne treningi w różnych miejscach, lub określone typy treningów, które wykorzystują to, co może dać zestaw słuchawkowy. iCloud z pewnością będzie dużą częścią każdego nadchodzącego urządzenia Apple, umożliwiając zalogowanie się na konto i natychmiastowy dostęp do wszystkich danych.

Usługi Apple mają tą zaletę, że zapewnia firmie powtarzające się i coraz większe przychody, ale co ważniejsze, daje również Apple solidne podstawy, na których można zbudować dowolną nową platformę – w taki sam sposób, w jaki istniejące aplikacje na iPada prawdopodobnie zapewnią solidną warstwę bazową dla oprogramowania dla urządzenia.

Tak więc, jeśli pomyśli się o zestawie rzeczywistości mieszanej Apple w takiej perspektywie, to coraz bardziej sensownym posunięciem byłby wymóg posiadania subskrypcji Apple One, aby móc korzystać z urządzenia.

macpretorians

Źródło: Macworld

Leave a Reply