Gurman: Pierwsze komputery Mac M3 mogą zostać wprowadzone na rynek do końca roku

W najnowszym wydaniu swojego biuletynu Power On Mark Gurman z Bloomberga informuje, że spodziewa się, iż Apple przedstawi swoje pierwsze komputery Mac z chipem M3 pod koniec tego roku lub na początku 2024 roku.

Na podstawie dzienników programistów aplikacji działających na prototypowych komputerach Mac M3, Gurman szczegółowo opisuje również, z czego składa się jeden wariant oferty M3. Jego źródło wskazuje, że układ M3 Pro zawiera 12 rdzeni procesora, 18 rdzeni GPU i 36 GB pamięci RAM.

Jeśli ta konfiguracja chipa, która jest obecnie w fazie testów, okaże się, że układ M3 Pro ma 2 więcej rdzeni procesora i 2 więcej rdzeni GPU w porównaniu z chipem M2 Pro i nieco więcej maksymalnej pamięci RAM (36 GB w M3 Pro vs 32 GB na M2 Pro). Możesz spodziewać się podobnych wzrostów również na podstawowych chipach M2, Max i Ultra.

Obecny układ M2 Pro składa się z sześciu wysokowydajnych rdzeni i czterech rdzeni wydajnościowych. Chip M3 Pro podobno ma sześć rdzeni o wysokiej wydajności i sześć rdzeni wydajnościowych, w sumie 12. Odzwierciedla to, co Apple zrobił ze skokiem z M1 na M2, gdzie wzrost rdzenia wynikał z większej liczby rdzeni wydajności, podczas gdy liczba rdzeni o wysokiej wydajności pozostała taka sama.

Linia chipów M3 zostanie wykonana przy użyciu 3-nanometrowego procesu produkcji. Oprócz umożliwienia większej gęstości rdzeni, zwiększona gęstość produkcji zwykle oznacza również, że wydajność każdego rdzenia również wzrośnie. Oznacza to, że sześć rdzeni M3 będzie prawdopodobnie szybszych, niż ich odpowiedniki M2, więc nie chodzi tylko o porównanie ogólnej liczby rdzeni.

Na WWDC w czerwcu oczekuje się, że Apple wypuści 15-calowego MacBooka Air działającego na chipie M2. Pierwsze komputery Mac M3 mają się pojawić dopiero jesienią lub na początku 2024 roku. Gurman mówi, że Apple pracuje już nad wersjami M3 MacBooka Pro, MacBooka Air i iMaca.

macpretorians

Źródło: 9To5Mac

Leave a Reply