Apple obchodzi 25 urodziny Mac OS X

Dzisiaj już czekamy na WWDC, które odbędzie się w czerwcu i jednocześnie zastanawiamy się, jak Apple nazwie nowy system operacyjny dla komputerów Mac. Ale 25 lat temu, na WWDC z 1998 roku, które rozpoczęło się 11 maja w San Jose, został zapowiedziany pierwszy system operacyjny z rodziny Mac OS X. Kilka dni wcześniej Apple zaprezentowało iMaca.

Rozwój Mac OS X

W przeciwieństwie do iMaca, który miał być dostępny jeszcze późnym latem 1998 roku, system Mac OS X potrzebował jeszcze prawie trzech lat, aby ujrzeć światło dzienne. Tego dnia 25 lat temu nowy system operacyjny dla komputerów Mac zyskał nie tylko nową nazwę, ale także nową strukturę. To wszystko, Apple otrzymało w pakiecie od powracającego do firmy Steve’a Jobsa. Jego samego oraz system operacyjny: unixowy Nextstep. Okazało się jednak, że system potrzebował pewnych „dostosowań”.

13 września 2000 roku Apple wprowadziło na rynek publiczną betę, która w przeciwieństwie do drapieżnych nazw swoich następców nosiła nazwę kodową „Kodiac”.

Najbardziej oczywistym wyróżnikiem był tzw. interfejs Aqua, który miał pozostać standardem systemowym, aż do OS X 10.4 Tiger – i to jeszcze bez menu Apple.

Pierwsza wersja finalna, OS X 10.0, o nazwie kodowej Cheetah, została wydana 24 marca 2001 roku. Problemy z wydajnością początkowo uniemożliwiały wielki przełom. Ale przynajmniej menu Apple było teraz dołączone.

Wraz z OS X 10.1, zwanym również Pumą, wszystko miało się poprawić. Apple rozprowadzał Pumę jako (prawie) darmową aktualizację i w końcu poprawił stabilność w porównaniu z poprzednią wersją.

Wraz z Mac-OS X 10.2 nazwy kodowe stają się oficjalne. Mac-OS X 10.2, wprowadzony 17 lipca 2002 roku, nosi nazwę „Jaguar”. Następnie otrzymaliśmy Panterę, Tygrysa (od którego ja zacząłem swoją przygodę z Apple), Jaguara, Lwa itd.

System Apple cechuje się stabilnością i zoptymalizowaniem pod kątem sprzętu. I to jest od lat prawdziwa siła Apple.

Wszystkiego najlepszego macOS 🎂

macpretorians

Źródło: Macwelt

Leave a Reply