Dyrektor wykonawczy Apple odchodzi z firmy

Według osób zaznajomionych ze sprawą, dyrektor wykonawczy Apple Pete Distad, który jest odpowiedzialny za działalność wideo i sportową odchodzi z firmy. W ten sposób dochodzi do znaczących przetasowań działu usług, który napędza znaczną część rozwoju firmy w ostatnich latach.

W swojej obecnej roli Distad nadzoruje biznesową i operacyjną stronę aplikacji Apple TV i usługi przesyłania strumieniowego TV+. Jego zasługą są wszelkie naciski firmy na programy telewizyjne, hollywoodzkie filmy i wydarzenia sportowe. To on stoi za negocjacjami z Major League Soccer i Major League Baseball. Za jego rządów dekoder Apple TV zmienił się w centrum treści wideo – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz firmy.

Apple ma problemy z odchodzącymi dyrektorami

Chęć odejścia Distada (oficjalnie nie zostało to jeszcze ogłoszone) to co najmniej trzeci poważny „odpływ” sił kierowniczych z Apple. Firma musiała się już reorganizować po odejściach na początku tego roku wiceprezesów Petera Sterna i Michaela Abbotta. Stern prowadził wiele firm usługowych Apple i był wcześniej szefem Distada. Tymczasem Abbott nadzorował grupę usług w chmurze Apple. General Motors Co. ogłosiło we wtorek, że Abbott dołącza do producenta samochodów, aby pracować nad oprogramowaniem w pojeździe.

Apple najprawdopodobniej awansuje dyrektora ds. treści sportowych Jima DeLorenzo, aby zastąpić Distada po stronie sportowej. Jednak poszukiwania zastępstwa obowiązków biznesowych w telewizji nadal trwają.

Usługi szybko stały się znaczącą częścią działalności Apple, a firma wymieniła je jako jasny punkt podczas swojego kwartalnego raportu w zeszłym tygodniu. Segment wzrósł w tym okresie o 5,5%, generując prawie 21 miliardów dolarów, podczas gdy inne obszary – takie jak Mac i iPad – ucierpiały z powodu spadków.

Chociaż Apple TV+ nie jest postrzegane jako główne źródło pieniędzy, podniósło wizerunek firmy w świecie mediów. Apple zdobyło Oscara za najlepszy film w zeszłym roku za film CODA, a jego serial „Ted Lasso” jest hitem streamingowym.

Apple musi rozwiązać jednak poważny problem odejścia ludzi z kierowniczych stanowisk. Problem ten ciągnie się już od zeszłego roku. Niestety nie wiadomo, dlaczego kolejny dyrektor chce odejść, a rzecznik prasowy firmy nie zamierza tego komentować.

macpretorians

Źródło: Bloomberg

Leave a Reply