Koncept: „Dynamiczny Dock” w macOS

Apple dodał nowe sposoby interakcji w iOS z Live Activities, które dają użytkownikom wgląd w ważne działania w toku. Dynamiczna Wyspa pokaże odtwarzanie mediów lub szacowany czas przyjazdu Ubera.

To doprowadziło do stworzenia przez Janum Trivedi (via BGR) konceptu, jak wyglądałyby dynamiczne interakcje z aplikacjami Maca poprzez ich ikony w Docku. W poście na Twitterze Trivedi zastanawiał się: „Co by było, gdyby macOS-owy dock i jego ikony były bardziej dynamiczne i płynne?”.

W swoim filmie projektant pokazuje, jak jego pomysł wyglądałby w akcji. Po przytrzymaniu kursora myszy nad ikoną, Dock pokazywałby rozszerzone akcje dla danej aplikacji. W przypadku Messages, użytkownicy widzieliby nieprzeczytane wiadomości. Ikona aplikacji Muzyka pokazywałaby kontrolki mediów, a Safari – postęp pobierania plików w tle.

Trivedi wyjaśnia, że ikony mogłyby być również rozwijane automatycznie z „powodów czasowych”, takich jak rozpoczęcie odtwarzania nowej piosenki. Działałoby to podobnie do Aktywności na żywo w Dynamicznej Wyspie, która powiększa swój rozmiar, gdy pojawia się ważna aktualizacja z aplikacji.

Druga koncepcja stworzona przez Andrew Sereda przedstawia podobny pomysł. Jednak zamiast dynamicznych ikon, Dock miałby dedykowane miejsce na Aktywności na żywo, podobne do stosu widżetów w iOS. Użytkownicy mogliby zobaczyć więcej niż jedną interakcję w Docku po prostu przewijając je.

Następny system macOS zostanie zaprezentowany na WWDC 2023.

macpretorians

Źródło: 9To5Mac

Leave a Reply