iMac obchodzi 25-te urodziny

Dziś mija 25. rocznica zaprezentowania przez Steve’a Jobsa iMaca. iMac to komputer, który uratował Apple przed bankructwem pod koniec lat 90. Oryginalny iMac miał kolorowy, półprzezroczysty design w czasach, w których większość komputerów była pudełkowa i beżowa. Dzięki nowemu designowi Apple udowodniło, że komputery nie muszą wyglądać nudno.

“To jest iMac! Cała obudowa jest półprzezroczysta. Widać do tego wszystko. To takie fajne. Mamy głośniki stereo z przodu. Mamy podczerwień tutaj. Mamy napęd CD-ROM w samym środku. Mamy podwójne stereofoniczne gniazda słuchawkowe. Mamy tutaj najfajniejszą mysz na świecie.” (Steve Jobs Flint Center w Cupertino)

Oryginalny iMac wniósł do branży wiele nowości, takich jak USB i FireWire, jednocześnie porzucając dyskietkę i inne starsze porty. Komputer miał 15-calowy wyświetlacz, procesor PowerPC G3, dysk twardy 4 GB, 32 MB pamięci RAM, napęd CD, dwa porty USB i port Ethernet do łączenia się z wciąż raczkującym internetem.

iMac – komputer z innej epoki

iMac zrobił natychmiastowe wrażenie, gdy Apple zaprezentowało go po raz pierwszy w maju 1998 roku. Ale tak naprawdę szleństwo zaczęło się w momencie, gdy pierwsze iMaki trafiły do klientów, co miało miejsce 15 sierpnia 1998 roku. Za 1299 dolarów klienci wrócili do domu z procesorem PowerPC G3 233 MHz, 32 MB pamięci RAM, dyskiem twardym o pojemności 4 GB, 15-calowym wbudowanym monitorem i głośnikami stereo, a wszystko to w niesamowicie stylowej obudowie.

Cud Bondi Blue zwiastował powrót Steve’a Jobsa jako wizjonerskiego lidera Apple i powstrzymał upadek finansowy Apple w połowie lat 90. iMac na zawsze zdefiniował rynek komputerów stacjonarnych – nie wspominając o konsumenckim wzornictwie przemysłowym.

Nie powinniśmy zapominać jeszcze o jednej sprawie. Za sprawą iMaca Apple pozbyło się dyskietek. Zastąpiono je napędem CD. Wtedy był to kontrowersyjny ruch, jednak dzisiaj nie znajdziemy już ani jednego komputera stacjonarnego, który posiadał by napęd na dyskietki.

W tej chwili czekamy na odświeżoną wersję iMaca, który czeka na nowy procesor (obecny model pracuje na chipie M1). Wg informacji Apple jednak zaktualizuje iMaca o procesor M3, którego jeszcze nie ma w produkcji. Tak więc z pewnością poczekamy na odświeżoną wersję do przyszłego roku.

macpretorians

Źródło: appleinsider, MacRumors, Macworld

Leave a Reply