Jak zamieniłem MacBooka na iPada

Moim pierwszym komputerem Apple był MacBook 13” White z roku 2006. Był to pierwszy MacBook z procesorem Intela. Od tamtego czasu zawsze obok komputera stacjonarnego ( a były to najpierw iMac, potem Mac Mini a teraz Mac Studio ) MacBook miał miejsce na moim biurku.

Sytuacja zmieniła się całkiem niedawno, kiedy kupiłem iPada, aby stanowił centrum dla mojego inteligentnego domu. Centrum w sensie dostępu dla całej rodziny, aby mogli włączać i wyłączać wszelkie akcesoria. Całkiem przypadkiem złapałem się na tym, że zaczynam coraz częściej wykonywać drobne czynności na iPadzie, a mój MacBook stał na biurku nieużywany. Zacząłem się zastanawiać, czy iPad mógłby zastąpić mojego MacBooka?

Pierwsza próba przyszła całkiem szybko podczas wyjazdu do rodziny. Do iPada dokupiłem tylko klawiaturę. Okazało się, że na wyjeździe wykonałem wszystkie te czynności, które zawsze wykonywałem z MacBookiem. Ani przez chwilę nie miałem problemu związanego z tym, że jest to iPad a nie jak zwykle MacBook. Postanowiłem bliżej przyjrzeć się wadom i zaletom jednego i drugiego urządzenia.

Używany przeze mnie ostatnio MacBook Air to model z 2020 roku, który został wyposażony w procesor M1. Chip ten w chwili wydania zapewnił urządzeniu niesamowity skok wydajności w porównaniu do intelowskich wersji MacBooka Air. Klawiatura zawiera Touch ID, co pozwala na autoryzowanie zakupów w Internecie za pomocą Apple Pay. MacBooka wyposażono w wyświetlacz Retina o jasności 400 nitów. Wersja podstawowa to 8 GB RAM oraz 256 GB SSD.

Gdy przyjrzeć się iPadowi z procesorem M1 mamy tutaj do dyspozycji, oprócz samego procesora, wyświetlacz Liquid Retina o jasności do 500 nitów. Wbudowana kamera posiada funkcję „Centrum uwagi” co pozwala na podążanie kamery za obiektem. Jest to bardzo pomocne podczas wideokonferencji. iPad posiada Touch ID, dzięki któremu, tak jak na MacBooku, możemy autoryzować nasze zakupy w Internecie i płacić za pomocą Apple Pay. Wersja podstawowa posiada tylko, i to jest moim zdaniem największa wada urządzenia, 64 GB SSD oraz 8 GB RAM. Obydwa urządzenia posiadają:

  • 8-rdzeniowe CPU z 4 rdzeniami zapewniającymi wydajność i 4 rdzeniami energooszczędnymi
  • 8-rdzeniowe GPU (tutaj MacBook Air otrzymał 7-rdzeniowe GPU)
  • 16-rdzeniowy system Neural Engine
  • 8 GB pamięci RAM

Gdy spojrzymy na to „delikatne” porównanie możemy stwierdzić, że parametry techniczne iPada Air nie odbiegają od tych, które posiada MacBook Air. Tak więc podstawowym kryterium będzie to, do czego chcę używać iPada. Wydaje mi się, że iPad jako samodzielne urządzenie nie jest wystarczającą jednostką. Może znajdą się przeciwnicy tej tezy, ale ja sobie tego nie wyobrażam. Z drugiej jednak strony, tak jak napisałem we wstępie, MacBook zawsze pełnił u mnie rolę „uzupełniającą”. Moim głównym komputerem zawsze był jakiś Mac. Pięć lat temu próbowałem się przekonać do iPada, jednak nic z tego wtedy nie wyszło. Przez te parę lat iPad przeszedł w moich oczach niesamowitą metamorfozę. Dzisiaj jest to zupełnie inne urządzenie. Urządzenie, z którego korzysta się z przyjemnością. Potrafi podołać wymaganiom związanym z łatwymi i trochę trudniejszymi zadaniami. iPad jest doskonałym uzupełnieniem mojego Maca Studio.

Dlatego rozważając wszystkie za i przeciw zdecydowałem się na zakup iPada Air M1 w podstawowej wersji i zastąpienia nim mojego MacBooka Air. Coś co jeszcze niedawno wydawało mi się niemożliwe, stało się faktem. I muszę Wam powiedzieć, że nie żałuję tej decyzji.

macpretorians

Leave a Reply