Wysokie zyski Apple w Irlandii

Bloomberg donosi o przychodach Apple. Przychody z działalności międzynarodowej wzrosły do 222 miliardów dolarów. Spółka Apple Inc. otrzymała zaś dywidendę w wysokości 20,7 miliarda dolarów.

Główna spółka Apple Inc. zarejestrowana w Irlandii osiągnęła w ubiegłym roku zyski przed opodatkowaniem w wysokości 69,3 mld dolarów, ponieważ jej przychody wzrosły do 222,8 mld dolarów – wynika z dokumentacji firmy.

Zysk przed opodatkowaniem wykazany przez Apple Operations International Limited i jej międzynarodowe spółki zależne przekroczył 67,7 miliarda dolarów odnotowanych rok wcześniej. Ta grupa spółek Apple poniosła koszty operacyjne w wysokości 26,9 mld dolarów w roku zakończonym we wrześniu ubiegłego roku.

Apple jest obecny w Irlandii od 1980 roku i stał się jednym z największych pracodawców w tym kraju. Średnia liczba pełnoetatowych pracowników grupy w 2022 roku wynosiła 56 639, około 4 000 więcej niż w 2021 roku. Należy zwrócić na to uwagę w dobie pandemii COVID-19.

Firma musiała się też zmierzyć z kontrowersjami dotyczącymi swoich ustaleń podatkowych w kraju po tym, jak Komisja Europejska nakazała jej zapłacić 13,1 miliarda euro (14,3 miliarda dolarów) w podatkach na rzecz państwa irlandzkiego. Decyzja ta została później anulowana, ale nadal jest przedmiotem odwołania. Sprawa w sprawie podatku w wysokości 15 miliardów dolarów spotkała się z apelacją UE w Sądzie Najwyższym.

Jeśli ktokolwiek myślał, że w Apple źle się dzieje, to srodze się mylił. Jak widzimy firma ma się dobrze i nic nie wskazuje na to, aby się to zmieniło w najbliższym czasie.

macpretorians

Źródło: Bloomberg

Leave a Reply