iPadOS 17: Koncept pokazuje ulepszony Stage Manager i nowy ekran blokady

Wraz z systemem iPadOS 16 Apple wysłuchało życzeń wielu użytkowników i wprowadziło wiele praktycznych innowacji, które znacznie ułatwiają produktywną pracę na iPadzie. Przede wszystkim pomógł Stage Manager i wsparcie dla drugiego monitora. Ale zdecydowanie jest jeszcze potencjał do poprawy, co ilustruje również projektant Parker Ortolani w swojej najnowszej koncepcji iPadOS 17. Skupia się on na prostocie, przyjazności dla użytkownika i poprawie funkcji, które przyniósł ze sobą iPadOS 16.

iPadOS 17 wg Parkera Ortolaniego

Stage Manager ma za zadanie przenieść multitasking na iPadzie na wyższy poziom. Funkcja pozwala na automatyczne organizowanie aplikacji. Okna mogą mieć różne rozmiary i zachodzić na siebie, a aplikacje są składane metodą drag-and-drop lub grupowane razem.

To tylko teoria, a w rzeczywistości funkcjonuje to troszkę inaczej. Stage Manager co prawda oferował możliwość posiadania do czterech swobodnie płynących okien, których rozmiar można było zmieniać, ale ich wielkość jest ograniczona, a aspekt płynięcia wciąż nieco odbiegał od tradycyjnych systemów operacyjnych klasy desktop.

Parker Ortolani: Koncept iPadOS 17

Parker widzi to troszkę inaczej. Przewiduje projekt, który łączy zarówno podzielony widok jak i Stage Manager. Chodzi o to, aby stworzyć pełnoekranowy układ siatki oraz otworzyć i zmienić rozmiar więcej niż dwóch aplikacji w tym samym czasie. Wprowadza również kilka nowych funkcji, takich jak porządkowanie etapów, tworzenie niestandardowych trybów ostrości i interfejs podobny do Mission Control, który wyświetla przejrzysty widok wszystkich otwartych aplikacji i etapów.

Przeprojektowany ekran blokady

Obecny stan ekranu blokady iPada jest mało zachęcający, na próżno szukać tu wartości dodanej. Wersja Parkera natomiast zauważalnie poprawia ekran blokady, choć nie wymaga to wielkich innowacji.

Projektant przywraca iPadowi widok Today, pozwala dodać nowe widżety ekranu blokady iOS, a także daje nam te same funkcje personalizacji, które dostaliśmy już z iOS 16. Pozwala to na personalizację ekranu blokady poprzez dostosowanie kolorów i czcionek, umieszczanie motywów na zdjęciach w czasie i nie tylko.

macpretorians

Źródło: macerkopf

Leave a Reply