Czy iPhone 15 będzie droższy?

Od pewnego czasu krąży plotka, że Apple planuje zwiększyć cenę najbliższego iPhone’a. Takiego samego zdania jest analityk branżowy Jeff Pu, który w raporcie wysłanym do inwestorów również przewiduje wzrost cen iPhone’a 15 Pro i iPhone’a 15 Pro Max. W tych raportach nie podano żadnych szczegółów dotyczących potencjalnych kwot.

Jedną rzeczą, o której trzeba pamiętać, to fakt, że Apple blokuje ceny i oferty dla wielu swoich komponentów najpóźniej rok przed czasem. Przy ogromnych ilościach jakie zamawia Apple, firma jest w stanie lepiej przetrwać wzrost cen niż konkurenci.

Prawdopodobnie dzięki temu Apple był w stanie utrzymać te same ceny dla linii iPhone 14, pomimo obaw związanych z inflacją i niestabilną sytuacją rynku globalnego. Uniknięcie wzrostu cen w przypadku iPhone’a 14 dało Apple przewagę nad wieloma konkurentami, którzy byli zmuszeni do podniesienia cen ze względu na drogie komponenty.

O ile w przypadku iPhone’a 14 Apple udało się uniknąć podwyżek cen, o tyle w tym roku wątpliwe jest dalsze utrzymanie tych samych cen. Wg plotek możliwe jest delikatne obniżenie ceny iPhone’a 15 i podwyższenie dla serii Pro. Jednak ja osobiście wątpię w taką obniżkę. Jeśli już to iPhone 15 pozostanie w tej samej cenie, podczas gdy wersja Pro podrożeje. Nie są to dobre wiadomości szczególnie dla klientów w Polsce. Kurs dolara nadal pozostaje na dość wysokim poziomie.

macpretorians

Źródło: 9To5Mac

Leave a Reply