Kosztowne wyświetlacze OLED mogą podnieść cenę iPada Pro

Apple podobno planuje przejście na nowe wyświetlacze OLED w przyszłych modelach iPada i podobno zleciło już producentom wyświetlaczy opracowanie odpowiednich 11- i 13-calowych paneli. Jednak przejście to będzie dosyć kosztowne. Złożone procesy produkcyjne znacznie podniosą koszty produkcji. W porównaniu z obecnymi panelami, nowe mogą kosztować nawet dwa do trzech razy więcej.

iPad Pro: Nowe panele OLED

Powszechnie oczekuje się, że Apple wprowadzi nowe modele iPada Pro z nowymi wyświetlaczami OLED w przyszłym roku. Mówi się, że Apple obecnie negocjuje z Samsungiem i LG Display w sprawie ceny dostawy paneli, których specyfikacja wymaga zastosowania nowych procesów produkcyjnych.

Apple szuka paneli OLED, które mają tak zwaną:

„„…dwupoziomową strukturę tandemową” z dwiema warstwami emisyjnymi, co podwaja jasność i czterokrotnie zwiększa żywotność wyświetlaczy OLED. Samsung podobno aktywnie pracuje nad rozwojem tych dwupoziomowych paneli, które firma nazywa serią T (T jak tandem). Dzięki zastosowaniu dwóch nałożonych na siebie warstw diod samoświecących, Samsung chce osiągnąć jasność początkowo do 1700 kandeli. Dłuższa żywotność ma być możliwa dzięki naprzemiennemu stosowaniu obu warstw”.

Apple nie chce też dłużej polegać na elastycznej technologii OLED, stosowanej obecnie np. w iPhone’ach, ponieważ panele mają tendencję do odkształcania się. Efekt ten staje się tym bardziej zauważalny, im większe stają się wyświetlacze, co mogłoby doprowadzić do problemów z iPadem w późniejszym czasie. Rozwiązaniem ma być tu nowa hybrydowa technologia OLED, w której zastosowano mieszankę sztywnych i elastycznych materiałów, z których wykonane są panele OLED.

Według The Elec cena paneli OLED dla istniejących 10-calowych urządzeń wynosi od 100 do 150 USD, natomiast koszt produkcji 11- i 13-calowych paneli, których potrzebuje Apple, zbliża się odpowiednio do 270 i 350 USD. Jak zauważa raport, Apple prawdopodobnie przerzuci przynajmniej część tych kosztów materiałowych na konsumentów, co przełoży się na znacznie wyższe ceny detaliczne.

macpretorians

Źródło: macerkopf

Leave a Reply

Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: