Apple Watch: Pomiar glukozy we krwi za pomocą Apple Watch

Apple Watch staje się coraz lepszym narzędziem jeśli chodzi o monitorowanie naszego zdrowia. Mamy już pomiar tętna, EKG, pomiar nasycenia krwi tlenem czy pomiar temperatury w cyklach u kobiet.

Co roku pojawiają się nowe plotki na temat czujnika glukozy we krwi dla Apple Watch. Teraz mówi się, że Apple osiągnęło kolejny duży kamień milowy.

Plotki o nieinwazyjnym sposobie pomiaru poziomu glukozy we krwi za pomocą Apple Watch po raz pierwszy pojawiły się w 2017 roku. W 2021 roku Rockley Photonics utrzymywał, że ich technologia może być dostępna w pierwszych produktach od końca 2022 roku. Firma ma podobno blisko współpracować z Apple.

Jednak sprawy mogą potoczyć się zupełnie inaczej. Jak donosi Mark Gurman z Bloomberga, Apple podobno dokonało ostatnio „znaczącego przełomu” w rozwoju nieinwazyjnego czujnika glukozy we krwi.

Według Gurmana, Apple ma utrzymywać rozwój w ścisłej tajemnicy i dlatego mówi się, że ukrył badania za „start-upem zdrowotnym”. Według jego źródeł, nad projektem Apple pracuje kilkuset inżynierów:

„Setki inżynierów pracują nad projektem w ramach Apple Exploratory Design Group, lub XDG, wcześniej nie zgłaszanego projektu podobnego do Google X. Jest to jedna z najbardziej tajnych inicjatyw w słynnym tajnym Apple. Jeszcze mniej osób jest zaangażowanych niż w przedsięwzięcie firmy związane z samojeżdżącymi samochodami, nadzorowane przez Special Projects Group, lub zestaw mieszanej rzeczywistości opracowywany przez Technology Development Group.”

Apple podobno wykorzystuje technologię chipów „krzemowej fotoniki” oraz proces pomiarowy zwany „optyczną spektroskopią absorpcyjną”. System wykorzystuje lasery do emitowania światła o określonej długości fali w obszar pod skórą zawierający płyn śródmiąższowy – substancje, które wyciekają z naczyń włosowatych – które mogą być absorbowane przez glukozę. Światło jest następnie odbijane z powrotem do czujnika w taki sposób, że wyświetlane jest stężenie glukozy. Następnie algorytm określa poziom glukozy we krwi danej osoby. Aby to zrobić, firma opiera się na czujnikach opracowanych we własnym zakresie oraz na nowym krzemowym układzie fotonicznym, który później zostanie wyprodukowany przez dostawcę TSMC.

Gurman zauważa, że obecny prototyp musi zostać jeszcze mocno „skurczony”. Ponadto inżynierowie pracują nad tym, aby technologia mogła również dokonywać pomiarów zapobiegawczych i ostrzegać użytkowników, jeśli są w stanie przedcukrzycowym. Chociaż technologia jest nadal w fazie proof of concept, najnowszy kamień milowy Apple może umieścić go w wyjątkowej pozycji, aby pomóc milionom ludzi z cukrzycą w ich codziennym życiu.

macpretorians

Źródło: Bloomberg

Jedna myśl na temat “Apple Watch: Pomiar glukozy we krwi za pomocą Apple Watch

Dodaj własny

Leave a Reply

Powered by WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: