Bloomberg: Apple ponownie opóźnia premierę headset’u AR/VR

Apple chciało wprowadzić swój nowy produkt Headset AR/VR na wiosnę przed WWDC, które odbędzie się w czerwcu. Wszystkie wolne zasoby ludzkie zostały przekierowane właśnie na ten projekt, nawet kosztem innych produktów jak np. iPhone 15.

Niestety wg Bloomberga Apple ponownie przełożyło planowane wprowadzenie swojego pierwszego zestawu mieszanej rzeczywistości. Według osób zaznajomionych ze sprawą, premiera Headsetu jest przesunięta na czerwiec.

Wg przecieków Apple ma teraz na celu przedstawienie nowego produktu na dorocznej konferencji Worldwide Developers Conference. Firma podjęła decyzję o opóźnieniu premiery po testach produktu, które wykazały, że zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie, nadal posiadają wady i wykazują problemy. Jeśli Apple udałoby się zaprezentować nowy produkt na WWDC, możliwe byłoby wprowadzenie go do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Myślę, że można się liczyć z ponownymi przesunięciami, jeśli chodzi o termin premiery produktu. Jednak Apple jest zdeterminowane przedstawić Headset AR/VR koniecznie w tym roku. Ma to być centralny punkt nowej linii produktów Apple. Firma wprowadza większy MacBook Air, nowy komputer stacjonarny Mac Pro i iPhone’a 15. Jednak jeśli chodzi o iPhone’a, nie ma co liczyć na wielkie nowości. Co zaskakujące, brakiem nowości w tegorocznym iPhonie, obciąża się właśnie nowy projekt Apple, gdyż większość inżynierów została skierowana właśnie do zestawu AR/VR.

Zestaw Apple’a do mieszanej rzeczywistości będzie wyposażony w nowy system operacyjny, nazwany wewnętrznie xrOS, który oferuje trójwymiarowy widok interfejsu iPhone’a, wraz z takimi aplikacjami jak Wiadomości, Mail, Safari i TV. Urządzenie – o nazwie kodowej N301 – pozwoli na bardziej zaawansowane wirtualne wideokonferencje, z realistycznymi awatarami, a także na strumieniowanie wideo. Będzie też zawierać App Store, jak i inne podstawowe produkty Apple.

Sam sprzęt będzie wymagający i kosztowny, częściowo ze względu na jego zaawansowane komponenty. Obejmuje on układ M2 klasy Mac, parę wyświetlaczy 4K do rzeczywistości wirtualnej oraz rozległy zestaw kamer do rzeczywistości rozszerzonej.

W tej chwili Apple podobno pracuje nad usunięciem problemów z czujnikami w urządzeniu, które umożliwiają sterowanie ręką i okiem. Próbuje też znaleźć równowagę między czasem pracy na baterii a wydajnością. W trakcie prac rozwojowych firma podjęła decyzję o przeniesieniu baterii urządzenia na zewnętrzny pakiet, który mieściłby się w kieszeni użytkownika.

Kiedy w końcu uda się Apple dopracować wszystkie elementy układanki i będą gotowi pokazać swój najnowszy produkt? Niestety tego nie wie nikt, nawet w Apple. Pozostaje nam spokojnie czekać i mieć nadzieję, że jest na co czekać.

macpretorians

Źródło: Bloomberg

Leave a Reply