Monitor Apple z mini-LED i ProMotion nadal w fazie rozwoju

W ubiegłym roku Apple wypuściło Studio Display. To drugi monitor, a pierwszy w przystępnej cenie, który Apple wyprodukowało od czasów słynnego Cinema Display. Firma podobno pracuje teraz również nad zewnętrznym wyświetlaczem wyższej klasy z podświetleniem mini-LED. Wyświetlacz ten niestety doświadcza regularnych opóźnień, jeśli chodzi o jego premierę.

Kiedy zobaczymy 27” wyświetlacz mini-LED firmy Apple?

Pierwsze plotki na temat wyższej klasy Apple Studio Display mówiły, że zostanie on wydany latem 2022 roku. Następnie premiera została przesunięta na czas późniejszy. Sugerowano, że Apple celowało w premierę w październiku 2022 roku. Gdy stawało się coraz bardziej jasne, że Apple nie dotrzyma październikowego terminu, Ross Young podał, że firma planuje premierę w pierwszym kwartale 2023 roku.

Obecnie wygląda na to, że Apple po raz kolejny opóźnił premierę swojego nowego zewnętrznego wyświetlacza mini-LED. Nie widać żadnych znaków wewnątrz łańcucha dostaw, które wskazywałyby na masową produkcję wyświetlaczy.

Nowy monitor ma być wyposażony w panel mini-LED, w przeciwieństwie do panelu LCD używanego przez Studio Display. Podobno ma także posiadać wsparcie ProMotion dla wyższych częstotliwości odświeżania, aż do 120Hz. W zasadzie będzie to ta sama technologia ekranowa co w najnowszych modelach MacBooków Pro.

Zewnętrzne wyświetlacze Apple – co dalej?

Bloomberg doniósł niedawno, że Apple mimo wszystko przygotowuje wiele nowych monitorów zewnętrznych z Apple Silicon wewnątrz. Jednym z nich jest nowa wersja Pro Display XDR, która może pojawić się dopiero po premierze nowego Apple Silicon Mac Pro.

W tej chwili sprzedawane są dwa zewnętrzne monitory: Studio Display i Pro Display XDR. Pierwszy z nich został wydany w marcu ubiegłego roku i zaczyna się od 1 599 dolarów. Drugi z nich został wydany w 2019 roku i zaczyna się od oszałamiającej kwoty 4 999 dolarów (bez stojaka).

Pytanie jednak brzmi, czy Apple rzeczywiście potrzebuje kolejnych wyświetlaczy? Teraz mamy bardzo drogi Pro Display XDR i bardziej ekonomiczne Studio Display. W które miejsce w ofercie firmy miałyby się wpasować nowe wyświetlacze? Pozostaje jeszcze kwestia ceny. Jak myślicie, ile będzie kosztował model, który będzie posiadał panel mini-LED i będzie wspierał ProMotion, jeśli monitor z panelem LCD kosztuje ponad 8.000 zł? Wydaje mi się, że Apple się niestety pogubiło, jeśli chodzi o portfolio produktowe firmy.

macpretorians

Źródło: 9To5Mac

Leave a Reply