Apple Silicon 3 nm ważniejsze od własnych chipów Wi-Fi

Apple wstrzymało rozwój własnego niestandardowego chipa Wi-Fi. Dlaczego? Apple stara się zwrócić większą uwagę na procesory Apple Silicon. Według Ming-Chi Kuo, “spowolnienie aktualizacji procesora” jest problemem dla Apple. Dlatego firma chce przeznaczyć więcej środków na rozwój 3-nanometrowych chipów do produktów Apple Silicon.

Chipy 3 nm najważniejszym tematem Apple

Kuo twierdzi, że Apple chce skierować dużą część swoich zasobów inżynieryjnych na chipy Apple Silicon zbudowane w procesie 3 nm. Doprowadzi to do znacznej poprawy “wydajności i zużycia energii”, co jest najwyższym priorytetem dla zespołów Apple.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Kuo przewiduje, że „najbardziej zaawansowane procesory 3 nm na świecie” firmy Apple wejdą do masowej produkcji już w tym roku:

”Spowolnienie aktualizacji procesora jest niekorzystne dla sprzedaży produktów końcowych (takich jak chipy z serii A16 i M2). Dlatego, aby zapewnić, że najbardziej zaawansowane na świecie procesory 3 nm mogą płynnie wejść do masowej produkcji w latach 2023-2025, a poprawa wydajności i zużycia energii mogą znacznie poprawić się w porównaniu z poprzednikami, Apple poświęcił większość swoich zasobów projektowych układów scalonych na rozwój procesorów.”

Oczekuje się, że przejście na 3 nm będzie głównym czynnikiem lepszej wydajności Apple Silicon, w tym dla procesorów używanych w komputerach Mac, iPhone i iPad. Chipy serii M1 i M2 są budowane w procesie 5 nm. Reprezentuje to odległość między tranzystorami na chipie, a im mniejsza odległość, tym lepsza wydajność.

Dzisiejszy raport Kuo koncentruje się tylko na niestandardowym chipie Wi-Fi, który Apple opracowywał, aby zastąpić Broadcom. Firma nadal pracuje nad własnym modemem komórkowym 5G, aby zastąpić Qualcomm, chociaż opóźnienia wpłynęły również na ten projekt.

macpretorians

Źródło: 9To5Mac

Leave a Reply